english german arabic turkish

banner20

banner37

banner8

banner38

banner12

Erdoğan: Sıfır can kaybı hedefimize ulaşana kadar çalışmaya devam edeceğiz

banner11

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizde 100 bin nüfus başına düşen can kaybı 2010 yılında yüzde 13.4 iken, bu sayı 2019'da yüzde 56 azalışla 5.9'a geriledi. Böylece dünyada trafik kazalarındaki can kaybında yüzde 50 azalış hedefini tutturan iki ülkeden biri olduk. 'Sıfır can kaybı, sıfır yaralanma, sıfır maddi hasar' hedefimize ulaşana kadar da çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE 02.02.2021, 17:16
15
Erdoğan: Sıfır can kaybı hedefimize ulaşana kadar çalışmaya devam edeceğiz
banner24


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Trafik Medya Yüzlerinin Tanıtımı ve Trafik Medya Ödülleri Programı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, trafik kazalarında yakınlarını kaybedenlerin acılarını tarif etmenin mümkün olmadığını, ayrıca bu tabloya yaralananları, engelli kalanları, maddi manevi çok büyük zararlar görenleri de ilave etmek gerektiğine dikkat çekti.


'BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUNU 28 BİN KİLOMETRENİN ÜZERİNE ÇIKARDIK'


Bir dönem trafik kazası haberlerinin adeta 'savaş bilançosunu' andırdığını, her gün sollama yaparken kafa kafaya çarpışan otobüsler, takla atan kamyonlar, paramparça olan otomobiller, 20-30 ölü gibi rakamların rutin hale geldiğini hatırlatan Erdoğan, "Çünkü onlar tek şerit gidiş, tek şerit gelişti. Üstelik çoğu da bozuktu. Sollama yapmak yüksek risk almayı ve cambazlık yapmayı gerektiren bir işti. En küçük bir hata facia demekti. Bundan 18 yıl önce hükümete geldikten sonra açıkladığımız ilk altı aylık acil eylem planımızda bütün yollarımız duble yol olacak dediğimde birileri bunu dalga konusu yapmışlardı. Tabi biz bunların hiçbirine kulak asmadık. Hızla planlarımızı, programlarımızı yapıp kolları sıvadık ve çalışmaya başladık. Görevi devraldığımızda Türkiye'de çoğu da şehir içi geçiş olmak üzere sadece 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı. Ülkemize biz bugüne kadar 22 bin kilometre daha bölünmüş yol kazandırarak bu rakamı 28 bin kilometrenin üzerine çıkardık. Tabi aynı şekilde otoyollarımızın uzunluğunu da iki kat artırdık" dedi.


'HEDEF SIFIR CAN KAYBI'
Bunun yanında denetimden araç muayenesine kadar her alanda çok önemli atılımları gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, "Trafik denetleme ekiplerimiz personel ve araç sayısı bakımından yetersizdi. Araç muayeneleri yetersizdi. Hızlı ve etkin müdahale için gereken sağlık altyapısı yetersizdi. Tüm bu alanlarda da yaptığımız yatırımlarla ülkemize çağ atlattık. Yeni kanunlar, yeni kurallar getirdik, yeni teknolojiler geliştirdik. Elbette tüm bunlara ne gerek var böyle devam etsin diyenler de oldu. Ama biz trafik ile ilgili hiçbir meseleyi ertelemedik. Geciktiğimiz her günün faturasının insan canı olduğunun bilinciyle bu meseleye dört elle sarıldık. 'Sıfır can kaybı, sıfır yaralanma, sıfır maddi hasar' hedefimize ulaşana kadar da çalışmaya devam edeceğiz. Esasen bu konu her türlü siyasi ve fikri ayrılığın her türlü rekabetin, her türlü tartışmanın üstünde bir meseledir. Dolayısıyla bu ülkede yaşayan istisnasız herkesin trafik güvenliği hususundaki çalışmalara destek vermesi şarttır" diye konuştu.


'8 BİN YENİ TRAFİK PERSONELİ GÖREVE BAŞLADI'


Bu konunun sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde toplumların öncelikleri arasında olduğunu dile getiren Erdoğan, 2010 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Küresel Yol Güvenliğinin İyileştirilmesi Kararı alındığını, bu çerçevede 2011-2020 yılları arasında trafik kazaları kaynaklı ölümlerin yüzde 50 azaltılması hedeflendiğini bildirdi. Türkiye'nin de bu deklarasyona imza atan ülkeler arasında olduğunu kaydeden Erdoğan, "İlk olarak 2011-2020 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi'ni Başbakanlık Genelgesi olarak yayınladık. Ardından da 2017 yılında bir uygulama politika belgesi hazırlayarak uygulamaya koyduk. Yaya öncelikli trafik düzenine geçtik. Maket trafik araçları, otoyollarda ortalama hız koridoru, trafik ekiplerinin görünürlüğünün artırılması, tuzak radar uygulamasının kaldırılması, drift yapanlara makas atanlara yüksek cezalar getirilmesi gibi yenilikler bu plan çerçevesinde gerçekleşti. Trafik yönetimi kapasitemizi de yükselterek son 2 yılda 6 bini emniyet 2 bini jandarma olmak üzere 8 bin yeni trafik personelini göreve başlattık. Bugün trafik denetleme faaliyetlerinde toplam 28 bin 700 personel görev yapıyor" dedi.


'2019 YILINDA CAN KAYBI ORANI YÜZDE 5.9'A GERİLEDİ'


Trafik birimlerine, içinde motosikletlerden ekip arabalarına, drone'lardan helikopterlere kadar çok çeşitli araçların olduğu 8 bin 400 taşıt tahsis ettiklerini aktaran Erdoğan, "Aldığımız her tedbirin kendine göre sonuçları oldu. Ortalama hız koridoru sayesinde otoyol ağımızda geçtiğimiz yıl kazalar yüzde 25, can kayıpları yüzde 33 azaldı. Drone ve helikopter denetimlerimizde son 2 yılda 215 bin kural ihlali tespit edildi. Yollara yerleştirdiğimiz 790 maket trafik ekip aracı sayesinde 3 kilometre yarıçapındaki alanlarda meydana gelen ölümlü kazalar yüzde 18 düştü. Genel olarak baktığımızda ülkemizde 100 bin nüfus başına düşen can kaybı 2010 yılda yüzde 13.4 iken, b sayı 2019'da yüzde 56 azalışla 5.9'a geriledi. Böylece dünyada trafik kazalarındaki can kaybında yüzde 50 azalış hedefini tutturan iki ülkeden biri olduk" ifadelerini kullandı.

'2021-2023 EYLEM PLANI BELGESİ HAZIRLANDI'

Bu sonuçta etkili olan daha pek çok faktörün olduğuna işaret eden Erdoğan, bayramlarda çok ciddi kampanyalar yürüttüklerini, trafik eğitim TIR'larının ülkeyi karış karış dolaştığını, trafik eğitim parklarıyla çocukları bilinçlendirdiklerini, hava yolu ve demiryolu yatırımları sayesinde karayollarının üzerindeki yükü azalttıklarını anlattı. Gelişen refaha ve artan üretime bağlı olarak araçların yaş ortalamasını, dolayısıyla teknik kabiliyetini artırdıklarını belirten Erdoğan, "Peki işimiz bitti mi? Hayır. Bizim bir defa içimizin soğuması kalbimizin mutmain olması için görmemiz gereken rakam sıfır kaza, sıfır can kaybı, sıfır acıdır. Geçtiğimiz yıl yapılan Küresel Yol Güvenliği Bakanlar Konferansı'nda tüm taraf ülkelerden 2030 yılına kadar trafik kazalarındaki can kayıplarını bir kez daha yüzde 50 azaltılması istendi. Bununla kalınmadı. 2050 yılında sıfır can kaybı hedefiyle yeni stratejiler oluşturulması talep edildi. Arkadaşlarımız tam bir yıl boyunca çalıştılar ve bu amaca ulaşmak üzere 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ile 2021-2023 Eylem Planı belgesini hazırladılar" diye konuştu.


'STRATEJİYİ OLUŞTURURKEN İKİ TEMEL YAKLAŞIM GELİŞTİRDİK'


Hiçbir işi plan proje safhasında bırakmadıklarını, somut adımlar için gereken takvimlendirmeyi hemen yaptıklarını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu stratejiyi oluştururken de iki temel yaklaşım geliştirdik. Birincisi 'güvenli sistem' yaklaşımıdır. Bu yaklaşımın temelinde insan hata yapar, yapacaktır, öyleyse insanın hata yapmasını engelleyen bir sistem kurulması gerekir anlayışı var. Bu da beraberinde güvenli yollar, güvenli hızlar, güvenli kullanıcılar oluşturma ihtiyacını getiriyor. İkinci yaklaşım 'vizyon sıfır' yaklaşımıdır. Yani trafikteki can kayıpları, kazalar ve yaralanmalarda gerçek anlamda 0'ı hedefleyerek hem toplumu hem de ilgili kurumları buna odaklamak istiyoruz. Strateji Belgesinin ilk aşamasını oluştururken 2021-2023 dönemi için 41 amaç, 104 hedef, 441 performans göstergesiyle bunların nasıl gerçekleştirileceği, sorumlu kurumların hangisi olduğu belirlendi. Öncelikli alanlar ve müdahale edilebilecek alanlar olmak üzere iki ana bölüm oluşturuldu. Aşırı hızla mücadele, teknik ifadesiyle incinebilir yol kullanıcıları, bu şekilde tarif edilen yaya, motosikletli, bisikletli, engelli ve yaşlılar gibi kullanıcıların korunması, en çok kaza olan yerler olarak tarif ettiğimiz kaza kara noktalarının iyileştirilmesi öncelikli alanlarımız arasındadır."


TRAFİK MEDYA ÖDÜLLERİNİ TAKDİM ETTİ


Erdoğan, 'müdahale gerçekleştirilecek alanlar' başlığının altında ise trafik güvenliği yönetimi, karayolu altyapısı ve yol çevresi, araçlar, eğitim denetim ve kaza sonrası müdahale olmak üzere 6 başlığın bulunduğunu belirterek, "Tabi bu başlıkların atına indiğimizde daha somut alanlar ve eylemler tarif ediliyor. Şüphesiz bu mesele, toplumun tüm kesimlerinin elini taşın altına koyarak trafik güvenliğini asgari müşterek kabul ederek başarılı olabileceğimiz bir konudur" mesajını verdi.


Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Trafik Medya Yüzleri' olan plastik cerrah Prof. Dr. Ömer Özkan, milli yüzücü Sümeyye Boyacı, milli basketbolcu Shane Larkin, milli jimnastikçi İbrahim Çolak'a sertifikalarını takdim etti ve daha sonra 2020 Trafik Medya Ödüllerini sahiplerine verdi. Haber Programları kategorisinde; TGRT Haber'deki 'Hayatın İçinden' programından Mehmet Aydın, TRT Haber'deki 'TRT Haberde Dün Bugün' programından Selver Gözüaçık, Ülke TV'den 'Erken Gündem' programından Şahin Karakaya ödül aldı. TV Dizileri kategorisinde; Star TV'deki 'Sefirin Kızı' dizisinden Hivda Zizan Alp, TRT-1'deki 'Şampiyon' dizisinden Tolgahan Sayışman, ATV'deki 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinden Ozan Akbaba ödül aldı. Magazin Programları kategorisinde ise; TV8'deki 'Gel Konuşalım' programından Cengiz Semercioğlu, Beyaz TV'deki 'Söylemezsem Olmaz' programından Bilal Özbilge ve Kanal D'deki 'Neler Oluyor Hayatta' programından Nur Tuğba Namlı ödül aldı.

Yorumlar (0)
banner1
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5