english german arabic turkish

Koronavirüse yenik düşen cerrahın yarım kalan hayalini BJK Kabataş Vakfı gerçekleştirecek

KORONAVİRÜS salgınıyla en ön cephede mücadele verirken kaybedilen sağlık çalışanlarının çocuklarına BJK Kabataş Vakfı sahip çıkıyor.

GÜNDEM 28.12.2020, 10:17
13
Koronavirüse yenik düşen cerrahın yarım kalan hayalini BJK Kabataş Vakfı gerçekleştirecek
banner24

Salgında, sağlık çalışanı anne ya da babasını kaybeden çocukların 'anaokulundan ortaokul son sınıfa kadar' tüm eğitim masrafları, vakıf tarafından sağlanan 'Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Tıp Bilimine Vefa Bursu' ile karşılanacak. Geçtiğimiz Mayıs ayında yoğun bakımda hastalıkla mücadele ederken dahi vatandaşları uyarmak için videolar paylaşan ve son görüntülerinden yarım saat sonra hayatını kaybeden Dr. Salih Cenap Çevli'nin, 7 yaşındaki oğlu Yiğit Çevli de bu burs sayesinde babasının yarım kalan hayalini gerçekleştirecek.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Salih Cenap Çevli, hastaları ve sosyal medyadaki takipçileri tarafından çok sevilen doktorlardan biriydi. Eşi Pınar Çevli'ye "Bu virüs beni bulursa götürür" diyordu. Çünkü kalp damarlarında stent vardı. 33 yıldan fazla askeri hekim olarak çalışıp helikopterde bile kurşun çıkarma ameliyatı yapmıştı. Mayıs ayı başlarında Koronavirüs nedeniyle rahatsızlandı. Hastanedeki 20 günlük yaşam mücadelesinin neredeyse her anında vatandaşları uyarmak için çırpındı. Ondan geriye, ölümünden yarım saat önce eşiyle yaptığı görüntülü görüşmedeki o son bakışı ve "Hastalık bitti sanmayın, bu virüse kendinizi öldürtmeyin. Evde kalın" dediği videosu kaldı. 58 yaşındaki eşini kaybettiği 26 Mayıs'tan bu yana biri engelli 16, 14 ve 7 yaşındaki üç çocuğuna tek başına kol kanat germeye çalışan Pınar Çevli, çocuklarının yanında güçlü olabilmek için gözyaşı bile dökemedi. Tam 7 ay sonra gelen bir telefon, onu gözyaşlarına boğdu. Arayan BJK Kabataş Vakfı Başkanı Hasan Anıl Cansızoğlu'ydu. En küçük oğlu Yiğit'e artık BJK Kabataş ailesinin sahip çıkacağını ve ortaokul son sınıfa kadar tüm eğitim masraflarını karşılayacaklarını söylemişti. Dr. Salih Cenap Çevli Kuleli Askeri Lisesi'nden mezundu ama aslında Kabataş'ta okumayı istemişti. En küçük oğlu Yiğit'i orada okutmayı hayal ediyordu hep. Pınar Çevli, "Son günlerinde hasta yatağında bile 'Çocuklarımın eğitimi için çok çalışmam lazım Pınar. Daha yapacak çok şey var' diyordu. Sanki evren bize yardım etti. BJK Kabataş Vakfı, eşimin yarım kalan bu hayalini gerçekleştirecek" dedi. Beşiktaş Kabataş Vakfı Okulları'ndaki eğitimine önümüzdeki yıl başlayacak olan küçük Yiğit'in ikinci hayali ise babasından kalan yan flütünü, en az onun kadar iyi çalabilmeyi öğrenmek.

"ÇARESİZCE DÜŞÜNÜRKEN O TELEFON GELDİ"
"Ne mutlu bize ki bir kahramanın eşiyim, bir kahramanın evlatlarının annesiyimö diyen Pınar Çevli, 26 Mayıs'tan bu yana yaşadığı süreci ve en küçük oğlunun hayatını değiştirecek o telefon görüşmesini şu şekilde anlattı: "Biz 7 ay boyunca sadece acımızı yaşadık. Nasıl ilerleyeceğim çocuklarla, bunu bile düşünemeyecek kadar derin bir acıydı yaşadığımız. Tabii ki bir anne ne ister? Çocukları çok iyi bir eğitim alsın. Ama yalnızsınız artık. Babamız yok, hem annesiniz hem baba. Yükünüz iki kat artıyor. Ne yapacağım diye çaresizce düşünürken bir telefon geldi. Beşiktaş Kabataş Vakfı Okulları Başkanı Anıl Cansızoğlu'ydu arayan. 'Biz Cemil Taşçıoğlu adına Vefa Bursu adı altında Yiğit'e burs vermek istiyoruz ve bizim ailemize katılmanızı istiyoruz' dedi. Ben bu cümleleri duyduktan sonra gözyaşlarına boğuldum."

"ÇOCUKLARINA SARILAMADAN ÖLDÜ, BU ÇOK ACI BİR ŞEY"
Çevli, eşinin insanların hayatını kurtarmak için kendi canını feda ettiğine dikkat çekerek "Eşinizi kaybediyorsunuz ve yalnız kalıyorsunuz. Üstelik eşiniz normal bir şekilde ölmüyor. İnsanları kurtarmak için ölüyor. Onun mücadelesini verirken ölüyor ve korkmadan gidiyor cepheye. İnsanlar o süreçte evinden kafasını çıkaramazken, hastanelerin önünden bile geçemezken sağlık çalışanları, kaybettiğimiz o kahramanlar, şehitler, korkmadan evlatlarını ailelerini geride bırakarak gidiyor hastaneye. Benim eşim, çocuklarına sarılamadan öldü. Bu çok ağır ve acı bir şey. Ve eşimin hasta yatağında bile hayalleri vardı. Çocuklarını en iyi okullarda okutmak için çok çalışmanın planlarını yapıyordu. Eşimin yarım bıraktığı hayalini Beşiktaş Kabataş Vakfı Okulları Yiğit'i sahiplenerek gerçekleştirecek." dedi.

"YÜKÜMÜ PAYLAŞAN KOCAMAN BİR AİLEM VAR ARTIK"
Yiğit'in doktor olmak istediğini de anlatan Pınar Çevli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eşim Kuleli Askeri Lise mezunu ama en büyük hayali Kabataş Erkek Lisesi'nde okumakmış. O cemiyete, aileye her zaman çok bağlıydı. Ona kısmet olmamış Kabataş Erkek Lisesi'ne girmek. Yiğit için bu hayali kurardı. Sanki onun hayali gerçekleşsin diye oldu tüm bunlar. Artık içim çok rahat. Onun hayalini kurduğu eğitimi Yiğit alabilecek. Ben gerçekten çok teşekkür ediyorum. 7 ay boyunca çaresizce bekledim. Çünkü yaşadıklarımız kolay değildi Biz acıyı yaşadık, babamızın yokluğunu yaşadık. Her gün çocuklarımın yüzüne bakarken, onun eksikliğini hissettirmemek için bin bir türlü yollara başvuruyordum. Bugüne kadar hiç ağlamadım. Ağlarsam çocuklarım ağlayacak, üzülecek diye hep dik durmaya çalıştım. Ama bu telefondan sonra o kadar çok ağladım ki. Çünkü rahatlamıştım artık. 'Ağla Pınar, omuzlarındaki yükü paylaşan kocaman bir ailen var artık' dedim."

"BİZLER UNUTULMADAN HEPİMİZE SAHİP ÇIKILMALI"
Onlarca sağlık çalışanının kaybedildiği pandemi boyunca pek çok çocuğun yetim kaldığına işaret eden Pınar Çevli, çağrıda bulunarak sözlerini şöyle noktaladı: "Anneler gitti babalara kaldı evlatlar, babalar gitti annelere kaldı. Kim sahiplenecek bizi? Kovid ölümlerinin meslek hastalığından sayılması konuşuluyor. Bu kesinlikle olmalı. Bizim eşlerimiz normal bir şekilde ölmedi çünkü. İnsanları kurtarmak için öldü. Meslek hastalığı sayılması, hepsinin hakkı. Biz kalanlar bir süre konuşulacağız. Bir süre sonra unutulacağız. Herkes kendi hayatına dönerken bizim gibi sağlık çalışanlarının aileleri dertleriyle baş başa kalacak. Bir çocuk kolay okutulmuyor. Bir ailenin tek başına yaşama tutunması kolay değil. Bir sürü vakıf var. Beşiktaş Kabataş Vakfı'nın bu girişimi öncü olsun, benim duyduğum bu mutluluğu başka aileler de duysun. Diğer sağlık çalışanı aileleri için de el birliği ile aynı dayanışma yapılsın."

"BJK KULÜP BAŞKANIMIZ DA BURS FİKRİNİ DESTEKLEDİ"
Beşiktaş Kabataş Vakfı Başkanı Hasan Anıl Cansızoğlu, vakfın hem Beşiktaş Spor Kulübü Yönetim Kurulu hem de Kabataş'taki Yönetim Kurulu'nun ortak bir değeri olduğuna işaret ederek "Pandemi ilk başladığında Mart ayından itibaren toplumu nasıl sahiplenelim diye kafa yorduk. Ahmet Başkanımızla (Ahmet Nur Çebi) ortak bir akıl birliği içinde bu yola çıktık. Cemil Taşçıoğlu da bizim çocukluk abimizdi ve camiamızın ortak değeriydi. O günlerdeki ilk kaybımızdı. Onun anasına yapabileceğimiz en doğru şey de bir eğitim hizmeti olacaktı. Bugünlerde insanlar genellikle sözler verirler, kısa bir süre sonra da bu sözlerin hiçbirisi kalmaz. Eğitim böyle bir şey değil. Canını vermiş bu insanların canını emanet alıp, onları geleceğe kendi değerlerimizle taşımak gibi bir şeyin içinde olmak istedik. Sadece üzülmenin yetmediği günler yaşıyoruz. Bu anlamda bir inisiyatif kullandık ve ambulans şoföründen tıp profesörüne fark etmeksizin Kovid'den yaşamını yitirmiş tüm sağlık emekçilerimizin bize emanet kalan çocuklarının eğitiminde bir sorumluluk üstlendik." dedi.

"10 ÇOCUK DİYE BAŞLADIK AMA HEPSİ BİZİM EMANETİMİZ"
Mart ayında ilk karar verdiklerinde önce 10 çocuğa böyle bir burs sağlamayı düşündüklerini ancak dünyanın çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu gördükten sonra bu sınırı kaldırdıklarını da anlatan Cansızoğlu, şunları söyledi: "Şu anda böyle bir baremimiz yok. Gücümüzün yettiği kadar, mütevelli heyeti olarak bu sorumluluğu üzerimize almaya karar verdik. Bizim Beşiktaşlılık ve Kabataşlılık değerlerimizin temelleri de ülkemizin zor günlerinde onu sahiplenmekten geçen bir duruştan geçer. O vakıf bu vakıf diye bir şey olmadan ülkemizin eğitime gönül vermiş her insanının, ülkemiz için canını vermiş bu sağlık emekçilerinin yanında olması, bence en temel görevimiz. İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Bey de (Memişoğlu) Kabataşlıdır. Kendisi ile sürekli iletişim içindeyiz zaten. Onlardan bize ulaşan bilgiler doğrultusunda veya vakfımıza ulaşan aileler üzerinden, ayrıca sosyal medyadan ya da bizim kendi camiamızdan duyup ulaştığımız her sağlık emekçisinin bu anlamdaki talebini karşılayabilmek adına her şeyimizle bu işin içerisinde olacağız."
 

Yorumlar (0)
banner28
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Z kuşağı yanıtlıyor: Türkiye'de Kurulacak olan 67. hükümette, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna ve iktidara kim geçmelidir?
Z kuşağı yanıtlıyor: Türkiye'de Kurulacak olan 67. hükümette, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna ve iktidara kim geçmelidir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner30