english german arabic turkish

banner20

banner37

banner8

banner38

banner12

İngiltere'de Kral 3. Charles'ın taç giyme töreni bugün yapılıyor

banner11

Kral 3. Charles'ın taç giyme töreni bugün Londra'da yapılıyor.

İNGİLTERE 06.05.2023, 11:45 14.05.2023, 18:17 ALP ERMIYA
519
İngiltere'de Kral 3. Charles'ın taç giyme töreni bugün yapılıyor
banner24

Kral 3. Charles ve Kraliçe Camilla

Kral 3. Charles ve Kraliçe Camilla

56 bağımsız ülke ve 2,4 milyar insandan oluşan İngiliz Milletler Topluluğu'nun başkanı ve bu ülkelerin 14'ünde aynı zamanda devlet başkanı olan Charles'ın taç giyme töreninin milyonlarca insan tarafından takip edilmesi bekleniyor.

Tören, kraliyet ailesinin taç giyme törenleri, düğün ve cenazelerinin büyük bölümüne ev sahipliği eden Westminster Abbey'de yapılacak ve Kraliçe Camilla ile birlikte taç giyecek olan Kral Charles, 1066'dan bu yana burada taç giyen 40'ıncı hükümdar olacak.

İhtişam ve formalitelerle dolu olacak bu gün, bin yıldan daha eskiye dayanan gelenekleri içeriyor.

Resmi kutlamalar Buckingham Sarayı'ndan Westminster Abbey'e kadar sürecek bir geçit töreni ile başlayacak ve güzergah boyunca yer alan izleme alanları da yerel saatle 06.00'da açılmış olacak.

The Mall ve Whitehall'daki alanlara dolduğunda insanlar Hyde Park, Green Park ve St James's Park'taki alanlara yönlendirilecek.

Buckingham Sarayı'nın dışında silahlı kuvvetler gazileri ile Ulusal Sağlık Servisi (NHS) personeli de dahil olmak üzere davetliler için stantlar kuruldu.

Westminster Abbey'deki geçit töreninde çoğu Hükümdarın Süvari Birliği'nden olmak üzere 200'e yakın silahlı kuvvetler mensubu yer alacak.

Güzergâhta 1.000 askeri personel daha olacak, ama genel geçit töreni, 1953'te Kraliçe 2. Elizabeth için yapılan törendekinden çok daha küçük olacak.

Geçit töreni

Tören alayı Buckingham Sarayı'ndan yola çıkarak The Mall boyunca Trafalgar Meydanı'na, oradan da Whitehall üzerinden Westminster Abbey'nin Büyük Batı Kapısı'na ulaşacak.

Gelenekten farklı olarak Kral Charles ve Kraliçe Camilla, daha eski olan Altın Devlet Arabası yerine Kraliçe 2. Elizabeth'in tahtta 60. Yılı töreninde kullanılan Elmas Jübile Devlet Arabası'nda olacaklar.

Kraliçe 2. Elizabeth'in Elmas Jübile Arabası

Westminster Abbey'e varış

Tören alayının saat 11:00'e doğru manastıra varması beklenirken, Charles'ın daha önceki kralların giydiği geleneksel pantolon ve ipek çoraplar yerine askeri üniforma giymesi bekleniyor.

Charles

Charles'ın törende askeri üniforma giymesi bekleniyor. Büyükbabası 6. George ise kendi taç giyem törenine geleneksel giysilerle katılmıştı.

Kraldan önce inanç liderleri ve temsilcileri ile bazı İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden gelen temsilciler, genel valiler ve başbakanların eşlik edeceği tören alayları girmiş olacak. Bunlar arasında törenin ilerleyen bölümlerinde bir metin okuyacak olan Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak da yer alacak.

Kral'ın torunu Prens George, Camilla'nın torunları Lola, Eliza, Gus, Louis ve Freddy ile birlikte Westminster Abbey'de olacak. Manastırın içindeki geçit törenine katılanların bir kısmı Kral'ın önünde tören kıyafetlerini taşıyacak ve çoğu eşya törende ihtiyaç duyulana kadar mihrabın üzerine yerleştirilecek.

Westminster Abbey

Westminster Abbey

Kraliyet sembolleri

Kraliyet Ailesi web sitesine göre Birleşik Krallık, taç giyme törenlerinde hala kraliyet sembolleri olan taç, küre ve asaları kullanan tek Avrupa ülkesi.

Her bir nesne hükümdarın hizmet ve sorumluluklarının farklı yönlerini sembolize eder.

Charles'a törenin önemli anlarında Hükümdar Küresi, Haçlı Hükümdar Asası ve Güvercinli Hükümdar Asası ve diğer nesneler takdim edilirken Camilla'ya da benzer sembolik objeler sunulacak.

İki saate yakın süren tören birkaç aşamadan oluşuyor.

Organizatörlerin "milyonlar korosu" olarak adlandırdıkları ayinin bir bölümünde halk ilk kez Kral'a bağlılık yemini etmeye davet edilecek. Gelenekten farklı olarak, kadın din görevlileri önemli bir rol oynayacak ve diğer inançlardan dini liderler de aktif rol alacak.

Kraliyet sembolleri

Kral Charles, Anglo-Sakson dönemine kadar giden gelenek gereğince "halka takdim edilecek".

Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, 700 yıllık Taç Giyme Kürsüsü'nün yanında durarak manastırın her iki tarafına dönecek ve Charles'ı "mutlak Kral" ilan edip cemaatten saygılarını göstermelerini isteyecek.

Cemaat "Tanrı Kralı Korusun!" diye bağıracak ve ardından trompetler çalacak.

Aziz Edward'ın Koltuğu ya da Kral Edward'ın Koltuğu olarak da bilinen Taç Giyme Koltuğu'nun, Birleşik Krallık'ta halen orijinal amacına uygun olarak kullanılan en eski mobilya olduğuna inanılıyor. Bugüne dek toplam 26 hükümdar bu koltukta taç giydi.

Bu koltuk ilk olarak İngiltere Kralı I. Edward'ın emriyle 13. yüzyıl sonlarında İskoçya'dan alınan ve Kader Taşı adı verilen taşı muhafaza etmek üzere yapıldı.

İskoçya monarşisinin eski bir sembolü olan taş 1996 yılında İskoçya'ya iade edilmiş olsa da törende kullanılmak üzere Londra'ya geri gönderildi.

Meşe ağacından yapılma koltuk, taç giyme töreni sırasında törenin dini özelliğine istinaden, tarihi ortaçağ mozaik döşemenin ortasına, Yüksek Sunak'a bakacak şekilde yerleştirildi.

Taç Giyme Koltuğu

İkinci aşama: Yemin

Yeminden hemen önce Canterbury Başpiskoposu, İngiltere Kilisesi'nin "tüm inançlardan insanların özgürce yaşayabileceği bir ortamı teşvik etmeye çalışacağını" söyleyerek Birleşik Krallık'taki birçok inancı kabul edecek.

Başpiskopos daha sonra yasal bir gereklilik olan Taç Giyme Yemini'ni edecek. Kral Charles'tan hükümdarlığı süresince yasaları ve İngiltere Kilisesi'ni destekleyeceğini teyit etmesini isteyecek ve Kral da Kutsal İncil'e el basıp bu sözleri "yerine getireceğine ve tutacağına" dair söz verecek.

Kral ayrıca "sadık bir Protestan" olduğunu ifade eden ikinci bir yemin edecek.

Üçüncü aşama: Mesh etme

Kral'ın tören cübbesi çıkarılacak ve aynı zamanda İngiltere Kilisesi'nin de başı olan hükümdarın ruhani statüsünü vurgulamak için mesh edilmek üzere Taç Giyme Koltuğu'na oturacak.

Başpiskopos, altın bir kartal figürü olan Ampulla'dan taç giyme töreninde kullanılan özel kaşığa özel yağ dökecek ve ardından Kral'ın başını, göğsünü ve ellerini haç şeklinde mesh edecek.

Yağ, taç giyme töreni için Kudüs'teki Zeytin Dağı'nda bulunan iki zeytinlikten toplanan zeytinlerden üretilmiş ve şehirdeki Kutsal Kabir Kilisesi'nde özel bir törenle kutsanmıştır.

Törenin en kutsal bölümü olarak kabul edildiğinden, Kral'ın görünmemesi için sandalyenin üzerine bir gölgelik konulabilir.

Ampulla ve Kaşık

Ampulla ve Kaşık

Dördüncü aşama: Takdis töreni

Taç giyme anı Kral Charles'ın hayatında ilk kez Kral (ve Aziz) Edward'ın tacını giyeceği an.

Taç adını Anglo-Sakson kral Edward için yapılan ve 1220'den sonra taç giyme törenlerinde kullanıldığı (daha sonra 17. yüzyılda monarşiye kısa süreliğine ara verilmesiyle sonuçlanan İngiliz İç Savaşı ardından kurulan cumhuriyetle iktidara gelen Oliver Cromwell tarafından eritildiği) söylenen çok daha eski orijinalinden almış.

Cromwell'in ölümü sonrasında monarşi yeniden kurulup 2. Charles tahta geçtiğinde Edward'ın giydiğine benzer ama daha büyük bir taç istediğinde yapılmış.

Kral 3. Charles, annesi Kraliçe 2. Elizabeth'in 1953'te kendi taç giyme töreninde taktıktan sonra bunu takan yedinci hükümdar olacak.

Kral'a Hükümdarlık Küresi, Taç Giyme Yüzüğü, Haçlı Hükümdarlık Asası ve Güvercinli Hükümdarlık Asası gibi eşyalar takdim edildikten sonra, Başpiskopos, Aziz Edward'ın Tacını Kral Charles'ın başına yerleştirecek ve trompetler çalınarak ülke çapında top atışları yapılacak.

Londra Kalesi'nde yapılacak 62 pare top atışına, Birleşik Krallık'ı oluşturan diğer ülkeler İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın başkentleri Edinburgh, Cardiff ve Belfast da dahil olmak üzere 11 farklı noktada ve Kraliyet Donanması'na ait gemilerde 21 pare top atışı eşlik edecek.

Kral (ve Aziz) Edward'ın tacı

Beşinci aşama: Tahta çıkma

Törenin son bölümünde Kral tahta çıkacak.

Geleneksel olarak kraliyet mensupları yeni kralın önünde diz çöküp bağlılık yemini ederek ve sağ elini öperek saygılarını sunarlardı.

Ancak bu törende sadece Prens William'ın bunu yapması bekleniyor.

Kraliçe Camilla

Saygı duruşunun ardından Kraliçe Camilla daha basit bir törenle mesh edilecek, taç giydirilecek ve tahta çıkarılacak, ancak yemin etmesi gerekmeyecek.

Camilla'ya Kraliçe Mary'nin 16. yüzyılda giydiği ancak biraz değişime uğramış tacı giydirilecek.

Ayrılış

Kral ve Kraliçe tahtlarından inerek St Edward Şapeline girecek; burada Charles Edward'ın Tacını çıkaracak ve milli marş çalınırken manastırdan çıkan alaya katılmadan önce İmparatorluk Tacını takacak.

Kral ve Kraliçe daha sonra Buckingham Sarayı'na dönecek ve bu kez 1831'den bu yana her taç giyme töreninde kullanılan 260 yıllık Altın Devlet Arabası ile seyahat edecekler.

Kral Charles'ın büyük oğlu Galler Prensi William'ın üç çocuğu ile Altın Devlet Arabası'nın arkasındaki bir arabayla onları takip etmesi bekleniyor.

Silahlı kuvvetlerin yaklaşık 4.000 üyesi bu törene katılmış olacak.

Onlara İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ile Britanya Denizaşırı Toprakları'ndan temsilciler de katılacak.

Kraliyet İngiliz Lejyonu da Parlamento Meydanı'ndaki tören güzergahında 100 kişilik bir şeref kıtası oluşturacak.

Kraliçe 2. Elizabeth'in taç giyme töreni

Kraliçe 2. Elizabeth 1953'teki taç giyme töreni sonrasında Buckingham Sarayı balkonunda

Kral 7. Edward'ın 1902'deki taç giyme töreninden bu yana yeni hükümdarın Buckingham Sarayı balkonundan The Mall'daki kalabalığı selamlaması geleneksel hale geldi.

1953'te yüzlerce uçağın katıldığı bir hava gösterisini izleyen Kraliçe'ye annesi, çocukları ve kız kardeşinin yanı sıra diğer kraliyet mensupları da katılmıştı.

Buckingham Sarayı, Kral Charles ve Kraliçe Camilla'nın bu geleneği sürdüreceklerini belirtirken, Kraliyet Ailesi'nin hangi üyelerinin katılacağına dair bilgi vermedi.

Habere katkıda bulunanlar: Chris Clayton, Lilly Huynh, Zoe Bartholomew ve Jenny Law

KaynakBBC

Yorumlar (0)
banner1
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 72
2. Fenerbahçe 27 70
3. Trabzonspor 27 46
4. Beşiktaş 27 46
5. Kasımpasa 28 40
6. Sivasspor 28 38
7. Başakşehir 27 36
8. Rizespor 27 36
9. Antalyaspor 27 35
10. Kayserispor 27 35
11. Samsunspor 27 33
12. A.Demirspor 27 32
13. Alanyaspor 27 30
14. Karagümrük 27 29
15. Ankaragücü 27 29
16. Hatayspor 27 29
17. Konyaspor 27 28
18. Gaziantep FK 27 28
19. Pendikspor 27 26
20. İstanbulspor 27 12
Takımlar O P
1. Eyüpspor 24 58
2. Göztepe 24 49
3. Kocaelispor 24 44
4. Bodrumspor 24 42
5. Sakaryaspor 24 40
6. Boluspor 24 39
7. Bandırmaspor 24 39
8. Ahlatçı Çorum FK 24 38
9. Gençlerbirliği 24 33
10. Erzurumspor 24 30
11. Keçiörengücü 24 30
12. Ümraniye 25 30
13. Manisa FK 24 28
14. Şanlıurfaspor 24 23
15. Tuzlaspor 24 23
16. Adanaspor 24 23
17. Altay 25 15
18. Giresunspor 24 7
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 26 59
3. Arsenal 26 58
4. Aston Villa 26 52
5. Tottenham 25 47
6. M. United 26 44
7. Brighton 26 39
8. West Ham United 26 39
9. Wolves 26 38
10. Newcastle 26 37
11. Chelsea 25 35
12. Fulham 26 32
13. Crystal Palace 26 28
14. Bournemouth 25 28
15. Everton 26 25
16. Brentford 26 25
17. Nottingham Forest 26 24
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 26 13
20. Sheffield United 26 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 26 65
2. Girona 26 59
3. Barcelona 26 57
4. Atletico Madrid 26 52
5. Athletic Bilbao 26 49
6. Real Betis 26 42
7. Real Sociedad 26 40
8. Las Palmas 26 36
9. Valencia 25 36
10. Getafe 26 34
11. Osasuna 26 33
12. Deportivo Alaves 26 29
13. Villarreal 26 29
14. Rayo Vallecano 26 25
15. Sevilla 26 24
16. Celta Vigo 27 24
17. Mallorca 26 24
18. Cadiz 26 18
19. Granada 25 14
20. Almeria 27 9
banner30
banner29
banner5