english german arabic turkish

banner20

banner37

banner19

banner38

banner12

Faruk Koca: Kesinlikle başkanlığa aday olmayacağım

banner11

MKE Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu  Faruk Koca, yaklaşan genel kurul öncesinde açıklamalarda bulundu. MKE Ankaragücü Kulübü'nün 20 Mayıs perşembe günü yapılacak olağan genel kurulunda başkanlığa kesinlikle aday olmayacağını ifade eden Faruk Koca, yaşanan süreç ile ilgili detayları aktardı.

SPOR 18.05.2021, 18:53 18.05.2021, 21:28
66
Faruk Koca: Kesinlikle başkanlığa aday olmayacağım
banner24

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert ile hiçbir problemi olmadığını belirten Faruk Koca, "Ben bir yıldır kongre istiyorum. Bu yönetimle bu kulübün yönetilemeyeceğini biliyordum. Çalışanından, her şeyine kadar pislik dolu. Kontrolü sizde olmayan bir kulübü yönetebilir misiniz? Kongre istedim yapamadık. Kendi siyasi kimliğim ile de sadece kulübe katkı sağladım ama kulüp üzerinden asla siyaset yapmadım, yapmam. Bu kulübe hangi siyasi parti destek olursa teşekkür ederiz. Her türlü görüşten insanlara kucak açtık burası ortak. Tüm çıplağıyla açık bunlar" dedi.


"KİLİT VURULACAK KULÜBÜ DIŞARIDAN GELEN BİR ADAM OLARAK ÖNLEDİM"
Sarı-lacivertli kulübün kapısına kilit vurulmak üzereyken yönetime geldiğini dile getiren Faruk Koca'nın açıklamaları şöyle: 


"Ben 15 aydır yönetimdeyim iddia ediyorum kimse benim kadar Ankaragüçlü değil. Ankaragüçlü olmak nedir? Bu kavramı mı kullanmak bağırıp çağırmak mı? Benim yaptığım kadar kim yaptı? Soruyorum, kim yaptı? 30 yıldır Ankaragüçlüyüm diye nara atanlar var hepsine meydan okuyorum. Kilit vurulacak kulübü dışarıdan gelen bir adam olarak önledim. Tevazu gösteremiyorum. Ben Ankaragücü ile ilgilenmiyorum. Net bir şey söylüyorum benim dışımda Ankaragüçlü yok. Fatih Mert ile sorunum yok. Dört maç gitmedim maçlara. Malatya maçında uyardım dinlemediler. Bütün makbuzları vereceğim. Özellikle kulübün borçları TL olarak söylenen borçlar yanlış bir sunum. 270-290 gibi bir borç söyleniyor peki biz 23 milyon Euro'yu biz kime ödedik? Sırf 23 milyon Euro transfer yasağına konu olan futbolculara ödenen para, hala da kulübün borçları var. 23 milyon Euro borç ödüyorsunuz ve ödediğiniz borcun %22 de ekstra stopaj vergisi çıkıyor. Hem caza ödüyorsunuz hem de cezanın da vergisi çıkıyor. Biz bunları ödemişiz, yaklaşık her ay 12-13 milyon da cari gider var. Bunları da ödemişiz, bunları öderken de şu anda kulübün borçları yok mu, var tabii ki. Şimdi siz o gün 295 milyon lira borç var dediğinizde Euro 6 TL bugün ise 10,5 TL. Futbolculara olan borcun tamamına yakını da Euro oldu. Bakın ben söylüyorum 39 tane dosya var, transfer yasağına konu olan dosyaların kapatmasından dolayı 23 milyon Euro ceza ödedik. Ben bu futbolcuların hiçbirini tanımıyorum, bilmiyorum. 99 dakika oynayan bir futbolcuya 2 milyon ceza ödendi."


"14 MİLYON PRİM ÖDEDİM"
"Düşen bir takıma 14 milyon lira prim ödemişim. Prim listesi elimde var. Bunların hepsini size vereceğim. Hatta en son gelen prim listesini vereyim. Kasımpaşa maçı öncesinde teknik kadroya ve futbolculara prim dağıttım. Net söylüyorum gelsin bir tane futbolcu ya da teknik ekipten bir arkadaş bunu inkar etsin. Bir de prim alacağı diye bir şey mi olur? Prim yöneticinin, yönetimin motivasyonudur bu sorgulanır mı? Sezonda maaş alamayan futbolcular oldu ancak hayati önem taşımamakta. Çağırırsınız takım kaptanını lig başında. Biz 25 bin TL prim açıklamışız galibiyete, beraberliğe de dış beraberliğe 15 bin iç beraberlik yoktu ama biz verdik 10 bin TL. Bizim sistemimiz bu."


FARUK KOCA NEDEN KÜSTÜ?
"Bakın beni Konya'dan arıyorlar haberim yok. 30 bin lira prim yatmış benim haberim yok prim yattığından. Bu prim neden 30 bin lira da 50 bin lira değil. Diyorum ki benim haberim yok ama bu takımın primi zaten 25 bin lira, 30 bin lira yatmış. Ben dört maç için 50'şer bin lira prim açıkladım. Normalde sistemim 25 ama 4 maç için 50 bin lira vermişim. Beyefendiler ya da onu arayanlar sezon sonuna kadar 50 bin lira prim beklentisi içinde. Açıkladığım prim 25 ama 5 fazla yatmış 30 yatmış. Niye 50 bin değil diye futbolcular soruyor, o soruyor, bu soruyor. Bu sorulacak soru mu? Ben geçen sene Rize maçında 10 bin Euro prim verdim takım küme düştü. Ben prim vereceğim takım küme düşecek bu doğru mu yani? O zaman dediler bize 50 bin lira prim açıklayın Denizli maçında kalma sözü veriyoruz. Sözü verenler istifa ettik de kabul edilmedi diyor. Ben 50 bin lira prim verdim hani kalma sözü verenler nerede? Hani takım nerede? Bütün primleri yatırdım hepsini yatırdım. Ben buradayım 2 tane de yönetici var. Kulübün mali sorunlarını görüşmek için program yapıyoruz birlikte Malatya maçıydı. Yönetici olarak takımın kötü gidişatını sorma hakkım yok mu? İşte ben sorduğum için kavga çıktı. Hayır diyorlar takım kötü gitmiyor sana o aklı veren kim? Böyle bir soru mu var? Emre diye bir çocuk üzerinden akıl hocam oldu. Emre de yok burada. Benim kimlerle çalışacağımı başkasının sorma hakkı var mı, ben herkesle çalışırım. Ben futbol camiasının içinden gelen biri değilim. Bir futbolcu ile ilgili karar vereceğin zaman bilmezsin ne yaparsın? Ben çapraz sorgulama yaptım bunlardan biri de Emre diye bir arkadaş. Futbol camiasının içinden gelen biri. Emre benim akıl hocam değil ben sadece bir soru sordum."


"BAŞARISIZ OLDUK"
"Nihayetinde başarısızız. Nedeni ne olursa olsun sorumluluk yönetime aittir. Sorumluluğun yönetime ait olduğu bir anlayışta, yöneticinin, teknik heyete soru sorma hakkı yok değil mi? Böyle bir şey olur mu? Bunu sorduğunuz için hedef tahtası oluyorsunuz. Denizli maçında çıktık yarın hocadan rapor ve izah isteyelim dedik. Aldık mı bunu? Alamadık nedeni neydi aman hocaya dokunulmasın."


"BİR YIL HİÇBİR ŞEYE KARIŞMADIM"
"Ben futbol camiasına yeni giren bir adamım. Bir yıl hiçbir şeye karışmadım net söylüyorum. Müdahalem olmadı. Transferlere dahil olmadım. Sadece Geraldo ve Badji'ye dahil oldum. Geçen seneden de Atakan. Kontrol ile ilgili bir şey diyemem insanlar konuşur. Ben hiç hakem demedim hep kendi oyuncumu eleştirdim."


"OYUNCULAR ARASINDA AYRIMCILIK YAPMADIK"
"Hiçbir oyuncumuz arasında ayrımcılık yapmadık. Kimseye şunu oynatın bunu oynatmayın demem. Emre Yıldız'ın getirdiği Geraldo'nun maaşının düzenli ödendiği ama diğerlerinin sıkıntı yarattığı söylendi eski futbolcular tarafından. Kime para ödenmemiş burada? 100 milyon ödeme yapması gereken kulüp 75 milyon ödeme yapmış, nasıl ödenmemiş? Nasıl bu sorunun muhatabı oluyoruz biz? Sarlija'nın alacağı var. Müsaade istedi biz de verdik. Alacağını alıyor şu an cezai bir işlemi yok. Bir zararımız olmadı buradan. Kulüp zarar etmedi."


"220 MİLYON BORÇ VAR"
"Ankaragücü Kulübü'ne ben 30 milyon şahsi para verdim 22 milyon da bankaya kefil oldum. Toplamda 52 milyon ben verdim. Totalde borç her şey dahil 220 milyon civarındadır. Sadece onlar değil. Bu kulübe benim dönemimde 180-190 milyon bağış geldi."


"VİCDANIM ÇOK RAHAT"
"Ben her şeyi yaptım vicdanen rahatım, ama huzursuz muyum evet huzursuzum. Her şeyi yapmış olmam sorumluluktan kurtulmam anlamına gelmez. Suçlu kimse müdahale etmem lazım, ben ikaz ettim ama dikkate alınmadı. Ben yalnız bir şey yapmadım. Hep beraber yaptık, bir tek Badji'yi ben getirdim. O konuda sorumluluğu alıyorum. 4 tane hoca geldi birinci lig hocası. Sonuç ne oldu? Hep aynı kriterlerle hoca getiriyoruz sonuç alamıyoruz. Ben Mustafa Dalcıyı istiyorum dedim inisiyatif aldım. Bizlerin yatacak yeri yok hocaya hocalık yaptırmadık, aşağıladık biz altını boşalttık ve o buna sabretti. Kasımpaşa maçında affını istedi, vermedik en son 'Denizli maçında beni bağışlayın' dedi."


"KÜMEDE KALMAK İÇİN HOCAYA PRİM VERDİK"
"Ankaragücü'nün zaten kendisi bir kriz, önemli olan krizleri yönetmek. Ben yönetemedim net söylüyorum. İnisiyatif alalım dedim. Hikmet Karaman'ı aldık, niye aldık? Kümede kalmak için kümede kalması için hocaya prim bile verdik, verecektik yani. Takımı teslim ettik 10 maç iyi gitti, 10 maç kötü gitti. Tedbir almak istedim ama alamadım sözleşmeden dolayı. Ben sözleşmelerde hep dikkat ettim. Yarın takım başarısız olursa, hoca giderse ne olacak? Bir yıl tazminat mı ödeyeceğim? Fuat Çapa imzalamıyor dediler 'imzalamasın' dedim. Takım başarısız olursa neden tazminat ödeyeyim? Bütün hocalarla oyuncularla böyle sözleşme yapılmış ben buna taş koydum bu yüzden istemeyen adam oldum kulüpte. Kirli işlere müsaade etmedim. Kesinlikle kirli iş olmadı. Geçmiş yönetimi eleştiriyoruz. Neden? Futbolcu 90 dakika oynamış tazminat alıyor, ceza ödeniyor. Faruk Koca olarak inisiyatif kullandığım bir oyuncuya tazminat ödemedim. Hoca getiriliyorsa yetkiyi hocaya verirsiniz ve arkasında durursunuz hesabını da sorarsınız. Hocaların arkasında durduk olmadı, yetki verdik olmadı. Hepsine aynı yetkiyi, desteği verdik. En çok yetki Hikmet Karaman'a verildi. Tüm sorumluluk hocasıyla futbolcusuyla bize ait. Ben yöneticiyim sorumluluk alıyorum evet ama takımı ben düşürmedim. Takımı ben mi oynattım futbolcuyu ben mi kadroya aldım. Saba oynamıyor diyorlar? O oynamıyorsa başkasını oynatın demek müdahale mi oluyor?"


 

Yorumlar (0)
banner28
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5