english german arabic turkish

banner20

banner37

banner8

banner38

banner12

Türkiye;''Çin treni Azerbaycan’a ulaştı''

banner11

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’den Çin’e giden 42 vagonunda beyaz eşya yüklü ilk ihracat treninin Azerbaycan’a ulaştığını ifade ederek, “Yapılan bu iftira ve saldırgan tavırlara rağmen, trenimiz yoluna devam ediyor.

EKONOMİ 10.12.2020, 13:26
58
Türkiye;''Çin treni Azerbaycan’a ulaştı''
banner24

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’den Çin’e giden 42 vagonunda beyaz eşya yüklü ilk ihracat treninin Azerbaycan’a ulaştığını ifade ederek, “Yapılan bu iftira ve saldırgan tavırlara rağmen, trenimiz yoluna devam ediyor. Trenimiz, Azerbaycan’a ulaştı ve bugün Hazar Denizi'ni geçerek Kazakistan’a ulaşarak normal Çin yolculuğuna devam etmektedir. Önümüzdeki hafta Çin’e varacak” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Ankara’dan yüksek hızlı tren ile Eskişehir’de geldi. Garda Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, daha sonra tren vagonları üretimi yapan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) Eskişehir Bölge Müdürlüğü’ne geçti. TÜRASAŞ Genel Müdürü Ahmet Metin Yazar tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, fabrikanın Ar-Ge, üretim merkezlerini gezerek, incelemelerde bulundu. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim Otomobili Müzesi'ni gezen Bakan İsmailoğlu, yapım aşamaları hakkında da bilgi aldı.
Türkiye’nin doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım akslarının orta noktasında bulunan kilit taşı illerimizden Eskişehir’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Eskişehir’ de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii Anonim Şirketi (TÜLOMSAŞ), Sakarya’da yer alan Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) ve Sivas’ta faaliyet gösteren Türkiye Demiryolu Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ) bağlı ortaklık statüsünden çıkarılarak, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) Genel Müdürlüğü çatısı altında birleştirilmiştir. Bu şeklide, TÜRASAŞ olarak üç bölge müdürlüğü ile birlikte demiryolu sektöründe 100 yılı aşan tecrübe ve bilgi birikimi, yaklaşık 4000 yetişmiş insan gücü ile milli ve yerli teknolojiler üreten tesislerle, ülkemizin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi haline gelmiştir. Bölge müdürlükleriyle birlikte TÜRASAŞ’ta, Milli Dizel Tren Seti, Milli Elektrikli Tren Seti, Milli Dizel Elektrikli Manevra Lokomotifi, Otomobil Taşıma Vagonu, Milli Yük Vagonu, Dizel Jeneratör Seti, Dizel Motor İmalatı, Cer Sistemleri, Tren Kontrol Yönetim Sistemi ve Akülü Manevra Aracı gibi ana ürün ve sistemlerin projeleri tamamlanmıştır” dedi.
TÜRASAŞ’a bağlı Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nün 1894 yılında kurulduğunu hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:
TÜRASAŞ bölge müdürlüklerimizin ürettikleri raylı sistem araçları, büyükşehirlerimizin kent içi raylı sistemlerinin ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikte ürünlerdir. Bu kapsamda, 4 araçlı 8 set toplam 32 adet elektrikli banliyö aracı 2023 yılı sonuna kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilecek. Türkiye, ulaştırma ve altyapı alanında atılımcı bir geleneğe sahip. 18 yıldır ulaşımın her modunda olduğu kadar haberleşmede de büyük projeler ve cesur yatırımlarla ülkemizi ilmek ilmek örüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması ve yakın gelecekte bir lojistik süper güce dönüşmesi yolunda gece gündüz çalışıyoruz. Eskişehir’de 405 kilometresi yüksek hızlı tren hattı, 227 kilometresi konvansiyonel hat olmak üzere, 632 kilometre demiryolu ağı bulunmaktadır. YHT ile Ankara-Eskişehir-İstanbul arasında seyahat adeta bir keyfe dönüşmüştür. Ankara-Eskişehir arasında ulaşımın yüzde 65’i YHT ile yapılmaktadır. Türkiye büyük hedefleri olan ve asla azla yetinmemesi gereken bir ülkedir. Bu nedenledir ki, geleceğimizi inşa edecek dev projeler bugünden hayata geçirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş vizyonu içinde önemli yer tutan ‘anayurdu demir ağlarla örmek’ vizyonuna sahip çıkarak, demiryollarımızda çok yönlü bir reform gerçekleştiriyoruz. Demiryolu, her daim, diğer ulaşım modlarına göre, hem yolcu hem de yük taşımacılığı alanında, verimliliği, ekonomikliği ve çevreci bir alternatif olması nedeniyle güncelliğini korumaktadır. Bu düşüncelerle, demiryolu ağımızı 12 bin 803 kilometreye çıkardık. Yatırımlarımızla sinyalli hat uzunluğumuzu yüzde 161, elektrikli hat uzunluğumuzu da yüzde 176 oranında artırdık. Demiryolu hat uzunluğumuzu 17 bin 527 kilometreye çıkaracağız. Karasal yük taşımacılığında demiryolu payını daha artıracağız. Ülkemizin doğu-batı aksında uluslararası İpek Demiryolu Hattı'nın önemli bir geçiş ve lojistik merkezi haline getireceğiz. Gelişen, büyüyen, güçlenen demiryollarımızın bütün ihtiyaçları Eskişehir TÜLOMSAŞ’ın da içinde bulunduğu TÜRASAŞ tarafından karşılanacaktır. Dolayısıyla Eskişehir Bölge Müdürlüğü’müzde de kapasite artacak, üretim artacak.”  
DONANIMSAL VE YAZILIMSAL TÜM ÜRÜNLERİ BİZ ÜRETİYORUZ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demiryolu reformları kapsamında, demiryolunun üzerindeki donanımsal ve yazılımsal tüm ürünleri yerli fabrikalarda üretebiliyor olmanın çok önemli bir başarı olduğunu söyledi. Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ne kadar gurur vericidir ki, bugün demiryolu lokomotif, vagon ve otomasyon sistemlerimizi yerli ve milli olarak geliştiriyoruz. Eskişehir ve Sakarya’da hızlı tren ve metro araçları, Çankırı’da hızlı tren makasları, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara’da hızlı tren traversleri, Erzincan’da yerli ray bağlantı malzemelerini üretiyoruz. Milli Dizel Elektrikli Manevra Lokomotifi’ni, Otomobil Taşıma Vagonu’nu, Dizel Jeneratör Setini’ni, Dizel Motoru, Cer Sistemlerini, Tren Kontrol Yönetim Sistemi'ni ve akülü manevra araçlarını ülkemizde kendimiz üretiyoruz. Hatta bu ürünlerimizi dünyanın pek çok ülkesine ihraç ederek, daha önemli bir aşamaya da geçmiş bulunuyoruz. Yöneticilerimiz, mühendislerimiz, işçilerimiz sayesinde teknoloji üretip, teknoloji satan bir ülke haline geldik. Onlarca yıldır hepimizin özlemi olan bu konumu demiryolu alanında da nihayet kazanmış olmak; gençlerimize ve çocuklarımıza gelecekleri hakkında umut ve özgüven aşılamak bakımından çok kıymetlidir. TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nde devam eden yerli ve milli yatırımlarımızı inceledik. Milli demiryolu sektörünün ihtiyacı olan Elektrikli Anahat Lokomotifi ile birlikte, hibrit ve dual lokomotiflerimizi ve özgün motor projelerimizi burada yürütüyoruz. E5000 tipi Milli Elektrikli Anahat Lokomotif Geliştirme Projemiz kararlılıkla devam ediyor. 5 MW gücünde, saatte 140 kilometre hıza sahip elektrikli lokomotifin üretimi yapılacaktır. Bu proje kapsamında ayrıca, dünyada sadece sınırlı sayıda ülkelerin sahip oldukları katma değeri yüksek raylı araç sistemleri üzerinde çalışıyoruz. Proje ile lokomotiflerimizin ihtiyacı olan dizel motorlarının yakıt tüketimlerini azaltırken, performanslarını da yine yerli imkanlarla iyileştiriyoruz. Yine bu proje kapsamında, lisans hakları bize ait olan 8 silindirli az yakıtlı özgün motor tasarımlarımız devam ediyor. Yurt dışı için, 11 adet demiryolu bakım aracı ile birlikte, 35 adet yük vagonu üretimleri devam ediyor. Ürettiğimiz 234 adet yük vagonunu da alıcılarına teslim ettik. Tüm ulaşım modlarında olduğu gibi demiryollarında yaptığımız bu önemli yatırım çalışmaları ülkemizin ticaret ve ekonomisine katma değer olarak dönmektedir. Duyduğumuz gurur ise paha biçilmez.”
ÇİN’E GİDEN İLK İHRACAT TRENİ AZERBAYCAN’DA
Geçen 4 Aralık’ta İstanbul’dan yola çıkan Türkiye tarihinin Çin’e giden ilk ihracat treni hakkında çıkan olumsuz yorumlara ve ‘yolundan döndü’ ifadelerine tepki gösteren Bakan Karaismailoğlu, trenin Azerbaycan’a ulaştığını söyleyerek, “4 Aralık’ta da ilk ihracat trenimizi İstanbul’dan Çin’e gönderdik. Ülkemizin dış ticaretinde tarihi önem taşıyan bu çalışmayı gölgelemek ve yok saymak isteyenler, rutin bir takım bürokratik işlemler için trenin Halkalı İstasyonu’na uğramasını, ‘Tren yolundan döndü’ şeklinde aktarmaya çalıştılar. Bu ülkede bu bayrak altında yaşayan, ekmeğini yiyen, suyunu içen her bir insanımız için büyük gurur vesilesi olan böyle bir gelişmenin, hamasi tartışmalara alet edilmiş olması gerçekten anlaşılır bir şey değil. Yapılan bu iftira ve saldırgan tavırlara rağmen, trenimiz yoluna devam ediyor. Trenimiz, Azerbaycan’a ulaştı ve bugün Hazar Denizi'ni geçerek Kazakistan’a ulaşarak normal Çin yolculuğuna devam etmektedir. Önümüzdeki hafta Çin’e varacak” şeklinde konuştu.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRASAŞ ESkişehir Bölge Müdürlüğü'ndeki incelemelerinin ardından Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti.

Yorumlar (0)
banner1
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5