english german arabic turkish

banner20

banner37

banner8

banner38

banner12

Bakan Pekcan: 2020'de 8 uluslararası operasyon icra ettik

banner11

Gümrük muhafaza ekiplerimizce ocak ayından beri 3’ü rekor niteliğinde yakalama ile sonuçlanan 260 operasyonda toplam 8,2 ton uyuşturucu madde, 1 bin 879 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi.

TÜRKİYE 11.12.2020, 22:31 12.12.2020, 06:50
41
Bakan Pekcan: 2020'de 8 uluslararası operasyon icra ettik
banner24

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, "2020 yılı içerisinde 8 uluslararası operasyon icra ettik. Gümrük muhafaza ekiplerimizce ocak ayından beri 3’ü rekor niteliğinde yakalama ile sonuçlanan 260 operasyonda toplam 8,2 ton uyuşturucu madde, 1 bin 879 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Alkollü içki, sigara, ilaç, tıbbi malzeme ile diğer ürün ve eşyanın kaçakçılığı ile mücadele konusunda da önemli başarılar elde edilmiş olup, 3,7 milyar TL değerinde kaçak eşya ele geçirilmiştir" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan Başkanlığında, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçelerini görüşmek üzere toplandı. Bakanlığın bütçesi üzerine konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra gözlenen en büyük küresel ekonomik daralanın pandemi sürecinde yaşandığına dikkat çekerek, "10 gün önce yayınlanan OECD raporunda, küresel ekonominin 2020 yılında yüzde 4,2 gibi ciddi bir küçülme yaşayacağı öngörülmüştür. Küresel ticaretteki küçülme ise Dünya Ticaret Örgütü tarafından yüzde 9,2 olarak tahmin edilmektedir. Küresel ekonomi ve ticaretteki bu durum karşısında, Türkiye ekonomisi önemli bir direnç sergilemektedir. Yıl genelinde OECD gibi uluslararası kuruluşlar, Türkiye'yi ekonomisi en az daralacak ülkeler arasında göstermiştir" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE, SATIN ALMA GÜCÜNDE DÜNYANIN 13’ÜNCÜ EN BÜYÜK EKONOMİSİNE SAHİPTİR'
Pekcan, küresel kriz karşısında Türkiye’nin gösterdiği direncin en önemli etkeninin Türkiye'nin üretim ve ihracat alt yapısının oldukça sağlam ve dinamik olmasından kaynaklandığını söyledi. Pekcan, "Türkiye, bugün satın alma gücü paritesine göre dünyanın 13'üncü en büyük ekonomisine sahiptir.  Bu yılki ihracatımız, pandemi nedeniyle gerçek potansiyelinin altında kalmıştır.  Bununla birlikte, ihracatımızın yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla  yüzde 33,8 oranında artmış olduğunun altını çizmek isterim" ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu'nun, sonbahar tahminlerinde 2020 yılının son çeyreğinde AB ekonomisinin yüzde 6,6 oranında daralacağının öngörüldüğünü aktaran Bakan Pekcan, şöyle devam etti:
"En önemli pazarımızdaki bu gerilemeye rağmen, son çeyreğe ilişkin ekim- kasım aylarında ihracatımız, yüzde 2,3 oranında artış ile 33,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatta Yeni Ekonomi Programı 2020 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz. IMF'ye göre 2020 yılında dünya ihracatının yüzde 11,7 azalması öngörülürken, ülkemizdeki ihracat düşüşü bu oranın altındadır. İlk 11 ayda, 23,1 milyar dolarlık altın ithalatımız söz konusudur. Bir sermaye aracı olan altını, dış ticaretimizden ayrıştırdığımızda, bu yıl ithalatın yüzde 3,6 düştüğünü ve ihracatın ithalatı karşılama oranının yüze 85,7 gibi önemli bir seviyede gerçekleştiğini vurgulamak gerekir. Geçtiğimiz yıl toplam küresel ihracattan aldığımız yüzde 0,96'lık pay, bugüne kadar Türkiye'nin küresel ihracat pazarından aldığı en yüksek paydır. 2020 yılı ocak- eylül döneminde, verisi açıklanan ülkeler itibarıyla, toplam ihracattan aldığımız payın yüzde 1,4 düzeyine çıktığı görülmektedir. Teknoloji sınıflandırması bakımından ihracatımızdaki en yüksek payı yüzde 35,7 ile orta- ileri teknoloji ürünler almaktadır."

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE ATILAN ADIMLAR
Bakan Pekcan, pandemi sürecinde bakanlığının aldığı önlemleri şöyle sıraladı:
"Kovid ile mücadele kapsamında, özellikle mart ayından itibaren, dünya genelinde sınır geçişlerinin kapatılması veya kısıtlanması gibi ciddi tedbirler alındı. Bu kısıtlamalar uluslararası mal sevkiyatlarının gerçekleştirilmesi için önemli bir zorluğu beraberinde getirdi. Türkiye olarak bu duruma, çok hızlı reaksiyon göstererek; Habur, Kapıkule ve Kapıköy Gümrük Kapılarımızda ve Ro-Ro limanlarımızda temassız ticaret uygulamasını hayata geçirdik. Temassız ticaret ile ticari araçların giriş çıkış işlemleri için bazı tampon bölgeler belirledik ve buralarda konteyner, dorse ve şoför değişimi yapılmasını sağladık. İran ile temassız ticareti demiryolunda uyguladık. Hızlı biçimde devreye aldığımız bu operasyonlar sayesinde, sevkiyatların durma noktasına gelmesine engel olduk ve salgın öncesi dönemlere yakın bir sevkiyat akışını temin ettik. Pandemi sürecinde devreye alınan bir diğer yenilikçi uygulama sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlardır."
2021 yılı bütçesinde ihracatta devlet desteklerinin oranı yüzde 63 olarak öngörüldüğünü belirten Pekcan, "Bu yıl içerisinde, bugüne kadar ihracatçılarımıza yaklaşık  2.75 milyar TL destek ödemesi gerçekleştirilmiştir" dedi.

'KREDİ KULLANDIRIMLARI 26,7 MİLYAR DOLARA YÜKSELMİŞTİR'
Türk Eximbank'ın yıl içerisinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 41,9 milyar dolar finansman desteği sağladığını kaydeden Pekcan, "Kredi kullandırımları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 26,7 milyar dolara yükselmiştir. Salgınla ilgili alınan devlet destekli tedbirler kapsamında 5 bin 471 krediye ilişkin 4,4 milyar dolar vade uzatım talebi karşılanmıştır. Toplam müşteri sayısı 2020 Kasım itibarıyla 12 bin 688’e ulaşmış olup, bu firmaların yüzde 71,8'i KOBİ'dir. Zorlu pandemi şartlarında müşteri sayısı ve müşteri içerisindeki KOBİ oranı korunmuştur. Banka ayrıca bu yıl 3 yeni finansal ürünü devreye almıştır" açıklamasında bulundu.

ESNAF VE SANATKÂRLARA VERİLEN DESTEKLER
Bakan Pekcan, esnaf ve sanatkârlara verilen desteklere ilişkin, "Bu süreçte hükümetimizce, iş dünyamız ile esnaf ve sanatkârımıza yönelik önemli destek mekanizmaları hayata geçirilmiştir. Salgından etkilenen sektörlerde mücbir sebep kapsamında muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenmiştir. İş yeri kiralamalarında stopaj 2020 sonuna kadar yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüştür. 2020 yılı içinde, geçen yıllardan devirler hariç 962 bin 302 esnaf ve sanatkârımıza toplam 40,3 milyar TL tutarında faiz indirimli kredi kullandırılmıştır" bilgisini paylaştı.
Faiz indirimli kredilerin toplam bakiyesinin, 66,8 milyar TL'ye ulaştığını belirten Pekcan, "Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbir paketi çerçevesinde, yıllık yüzde 4,5 faiz oranlı, 6 aya kadar ödemesiz uygulanabilen kredi imkânından 751 bin 721 esnaf ve sanatkârımız yararlanmış, toplamda 18,6 milyar TL tutarında kredi kullandırılmıştır. Finansal zorluklar yaşayan esnaf ve sanatkârlarımızın Halkbank’a olan kredi geri ödemeleri, 2020 yılı içerisinde 2 kez ertelemeye tabi tutulmuş olup bu kapsamda toplam 5,8 milyar TL tutarındaki kredi taksiti ertelenmiştir. Kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçları için de yapılandırma imkânı sağlanmış olup bu kapsamda yaklaşık 30 bin esnafımızın toplam 650 milyon TL tutarındaki gecikmiş borcu yapılandırılmıştır" dedi.

GÜMRÜKLER VE KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE
Bakan Pekcan, gümrük ve kaçakçılıkla ilgili mücadele kapsamında bakanlığının yaptığı çalışmalar hakkında da şu bilgileri aktardı:
"Bildiğiniz üzere, gümrüklerdeki alt yapımız ve gümrük süreçlerindeki etkinliğimiz dış ticaretimizin gelişimi açısından kritik önem arz etmektedir. Gümrüklerimizle ilgili öncelikle fiziki altyapıdan bahsedecek olursak; bu yıl Kapıkule, Hamzabeyli ve Öncüpınar Gümrük Kapılarındaki yenileme çalışmalarını tamamladık. Habur ve İpsala Gümrük Kapılarının modernizasyon çalışmalarını 2021 yılı ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız. Gürbulak, Türkgözü ve Pazarkule Gümrük Kapılarının yenilenmesine ilişkin inşaat çalışmalarını da 2021 yılının ilk çeyreğinde başlatacağız. Alt yapı yatırımlarının yanı sıra, dijitalleşme ve milli teknoloji imkânlarının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Dış ticarete konu eşya için gerekli belgeleri elektronik ortama aktarma çalışmalarımız kapsamında elektronik belge sayısını 2020'de 187'ye; Tek Pencere Sistemi kapsamındaki belge sayısını 159'a yükselttik. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasını haiz firma sayımız 534'e ulaştı. Bu firmalarımız, 2020 yılının ilk 11 aylık döneminde ihracatımızın yüzde 29,1'ini ithalatımızın ise yüzde 34,7'sini gerçekleştirdi. İthalatta Yerinde Gümrükleme ve İzinli Alıcı uygulamalarını 2020 yılı içerisinde hayata geçirdik. Kaçakçılıkla mücadelede risk analiz etkinliğini artırmak ve görüntüleme kapasitesini güçlendirmek üzere TÜBİTAK ile makine öğrenmesine dayanan 'Veri Yönetimi ve Hedefleme Yazılımı Projesi' ile 'Tarama Ağı Projesini' yürütüyoruz."
Kaçakçılıkta önemli bir yol kat ettiklerini vurgulayan Bakan Pekcan, "Kaçakçılığa karşı mücadelemizin kararlılık ve etkinlikle sürdüğünü de vurgulamak isterim. Kaçakçılıkla mücadele operasyonlarımızı planlarken; ulusal ve uluslararası istihbaratın yanında az önce sizlere aktardığım ileri teknoloji ve metotlara dayalı risk analiz yazılımlarımızdan istifade ediyoruz. 2020 yılı içerisinde 8 uluslararası operasyon icra ettik. Gümrük muhafaza ekiplerimizce ocak ayından beri 3'ü rekor niteliğinde yakalama ile sonuçlanan 260 operasyonda toplam 8,2 ton uyuşturucu madde, 1 bin 879 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Alkollü içki, sigara, ilaç, tıbbi malzeme ile diğer ürün ve eşyanın kaçakçılığı ile mücadele konusunda da önemli başarılar elde edilmiş olup, 3,7 milyar TL değerinde kaçak eşya ele geçirilmiştir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner28
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5