english german arabic turkish

banner9

banner37

banner8

banner38

banner12

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekiyorsa hayatımızı ortaya koyuyoruz

banner11

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası söz konusu olduğunda gerekiyorsa hayatımızı ortaya koyuyoruz" dedi.

TÜRKİYE 27.02.2021, 17:44
52
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekiyorsa hayatımızı ortaya koyuyoruz
banner24


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesini Çankırı'ya bağlayan Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açılış törenine video konferans yoluyla bağlandı. Törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara Valisi Vasip Şahin ile diğer protokol üyeleri de yer aldı. Erdoğan, tünelin bulunduğu bölgenin yüksek rakımlı ve eğimli olması sebebiyle ulaşımda zaman zaman sıkıntıların yaşanabildiği bir yer olduğunu söyledi. Erdoğan, "Açılışını yaptığımız tünel sayesinde bu yolu kullanan tüm vatandaşlarımız rahat, hızlı ve güvenli bir seyahat imkanına kavuşacaktır. Bu proje mevcut güzergahı 2,4 kilometre kısaltarak vakitten ve akaryakıttan yılda yaklaşık 7,5 milyon lira tasarruf sağlayacaktır. Tünelle birlikte bu yolun cazibesinin artacağına, yük araçları yanında yolcu taşımacılığında da daha yoğun şekilde kullanılacağına inanıyorum. Kızılcahamam ve Çerkeş ilçelerimiz bu gelişmeden en çok faydayı görecek yerleşimlerin başında geliyor. Tüneli ve bağlantı yoluyla birlikte 3,6 kilometreyi bulan bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum" dedi.


'GEÇMİŞTE EZİYET OLAN SEYAHATLER ŞİMDİ KEYİFLE YAPILIYOR'
Erdoğan, 18 yılda tüm ulaşım hatlarında adeta bir seferberlik başlattıklarını belirterek, "Bölünmüş yollarımızın uzunluğunu 28 bin kilometreye çıkartarak en batıdan en doğuya, en kuzeyden en güneye rahatlıkla ulaşılabilmesini sağladık. Geçmişte her biri eziyete dönüşen ve mecburen çıkılan yolculuklar artık keyifle yapılan seyahatler haline geldi. Başka ulaşım alternatiflerini kullanma imkanı olan pek çok kişinin sırf bu keyfi yaşamak için otomobil ile seyahati tercih ettiklerini biliyoruz. Eskiden sadece güneş, deniz, kum üçgenine sıkışan turizmimiz yaygınlaşan ve standartları yükselen yollarımız sayesinde Anadolu’nun dört bir yanına doğru genişlemektedir. Bir dönem sadece meraklılarının bin bir zahmet ile ulaşabildiği tarihi ve tabi güzelliklerimiz bugün artık 100 binlerin, milyonların akınına uğrayan destinasyonlar haline dönüşmüştür.  Havalimanlarımızdan hızlı tren hatlarımıza kadar diğer ulaşım araçlarının da bu derece etkin kullanılması karayolu ağımızın yaygınlaşmasının bir sonucudur. Hepsi de birbirinin tamamlayan bu ulaşım ağlarımız sayesinde hem insani gelişmişlik hem ekonomik alt yapı bakımından geleceğimize çok daha güvenli bir şekilde bakabiliyoruz. Bu güçlü altyapı dolayısıyla ülkemiz küresel siyasi ve ekonomik düzenin yeniden yapılanma sürecinde dünyanın en önemli üretim ve ticaret merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor" diye konuştu.


'ESERLERİMİZİ BİRER BİRER ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK'
Erdoğan, son dönemde yapılan projelerin önemine dikkat çekerek, "Son dönemde açtığımız köprülerin, yolların, tünellerin önemli bir kısmı Anadolu’nun her köşesinin işte bu büyük potansiyelden rahatça yararlanabilmesini sağlayacak noktalardadır. Bir zaman inşa ettiğimiz yolları gösterip ‘Buraya uçak mı indireceksiniz?’ diyorlardı. Bir zamanlar açtığımız tünellere bakıp ‘Buraları patates, soğan deposu mu yapacaksınız?’ diye alay ediyorlardı. Bir zamanlar kurduğumuz köprüleri gösterip ‘Buradan koyun sürüleri mi geçireceksiniz?’ diye dalga geçiyorlardı. Fakat bu eserler tamamlanıp hizmete açıldığında ilk ve en çok böyle diyenlerin oralardan istifade ettiğini gördük. Tıpkı geçmişte rahmetli Menderes’e, rahmetli Demirel’e, rahmetli Özal’a, bugün 10’uncu vefat yıl dönümü olan rahmetli Erbakan hocamıza yaptıkları gibi bizi de bu tür seviyesiz tacizler ile yolumuzdan çevirebileceklerini sandılar. Ama biz yatırımlarımızı planlarken ve icra ederken sadece ve sadece milletimize baktık. Milletimizin neye ihtiyacı olduğuna, ne istediğine, neye layık olduğuna bakarak eserlerimizi birer birer ülkemize kazandırdık. Dünyanın, yakın tarihin en büyük sağlık krizi ve onun tetiklediği sosyal, ekonomik, siyasi sıkıntılarla boğuştuğu bir dönemde biz hedeflerimize doğru kararlılıkla yürümeyi sürdürebiliyorsak işte bu sayededir" ifadelerini kullandı.


'ULAŞIM YARITIMLARIMIZ KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR'
Erdoğan, 2023 hedeflerinin tamamına ulaşarak Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceklerini ve milletin refahını hak ettiği seviyeye yükselteceklerini vurgulayarak, "Bunun için diğer alanlarla birlikte ulaşımda da yatırımlarımızı kesintisiz devam ettiriyoruz. Marmara’yı çepeçevre kuşatan otoyolumuzun son kısımları da bitmek üzeredir. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün silüeti yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Ankara-Niğde otoyolunun tamamını hizmete vererek Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol ulaşımını sağladık. Ankara-İzmir otoyolunun da Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı’nın da inşaatları etap etap sürüyor. Aynı şekilde Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nın deneme sürüşlerine de başlandı. Karadeniz dağları ve Toroslar başta olmak üzere zorlu güzergahların tamamındaki tünel inşaatlarımız planlandığı şekilde devam ediyor. İnşallah bu eserlerin tamamını da bitirdikçe milletimizin hizmetine sunacağız. Ulaşımdan enerjiye kadar kalkınmanın temel unsuru olan altyapı elbette önemlidir. Ama asıl olan bu altyapının üretime, istihdama, büyümeye katkı verecek şekilde değerlendirilmesidir. Yaptığımız yollardan sadece insanların ve yüklerin değil aynı zamanda geleceğimizin de geçtiğine inanıyoruz" dedi.


'GÜÇLÜ TÜRKİYE'NİN İNŞASI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ'
Erdoğan, teknolojinin son imkanları ile inşa edilerek yükselen her konut, iş yeri, fabrika binasının aynı zamanda umutları da artırdığını belirterek, "Tarımda suyu kavuşturarak verimini arttırdığımız her karış toprağımızda boy veren ürünlerin aynı zamanda kendi kendimize yeterliliğimizin sembolü olduğunu biliyoruz. Genç dimağların eseri olarak ortaya çıkan hayatımızı ve işlerimizi kolaylaştıran, güvenliğimiz artıran, teknolojik ürünlerin aynı zamanda kendimize olan güvenimize de güçlendirdiğini biliyoruz. Bunun için her alanda çalışmak, yeni fikirler ve ürünler ortaya çıkarmak, üretmek, ihraç etmek isteyen her bir vatandaşımızın yanında yer alıyoruz. Bunun için büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için mücadele ediyoruz. Bunun için gençlerimize her alanda destek oluyoruz. Bunun özellikle ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası söz konusu olduğunda gerekiyorsa hayatımızı ortaya koyuyoruz" diye konuştu.


'YÜRÜTTÜĞÜMÜZ TARİHİ MÜCADELEDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ'
Erdoğan, "Her kim şu açılışını yaptığımız tünele sadece bir dağdan diğer dağa geçişi sağlayan herhangi bir eser nazarında bakıyorsa bilin ki büyük Türkiye fotoğrafını göremiyordur. Her kim yaptığımız okulları, hastaneleri, barajları herhangi bir inşaat projesi olarak görüyorsa bilin ki Türkiye’nin vizyonundan da hedeflerinde de nasibini almamıştır. Her kim bölgemizde yürüttüğümüz mücadeleyi sıradan bir taktik oyun olarak değerlendiriyorsa bilin ki sadece ülkemizin değil dünyanın gerçeklerinde de habersizdir. Kalbi mühürlü, gözü kapalı, kulağı tıkalı, dili lal olanlara ne eser ne hizmet anlatabilirsiniz. Hamdolsun milletimiz ülkemizin nereden nereye geldiğini yürüttüğümüz mücadele ile Türkiye’yi nereye götürmek istediğimizi gayet iyi biliyor. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteği ile bugüne kadar girdiğimiz her mücadeleden olduğu gibi şuanda yürüttüğümüz tarihi mücadeleden de zaferle çıkacağız" dedi.


BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: CAN VE MAL KAYIPLARINI EN AZA İNDİRECEK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da tünelin önemine vurgu yaparak, "Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli, tüm karayolu projelerimiz gibi halkımıza konforlu, hızlı, emniyetli ve tasarruflu ulaşım imkânı sunacaktır. Ankara-İstanbul ayrımı Güvem-Çerkeş Yolu üzerindeki tünelimizde 3 bin 600 metre ana yol ile birlikte, 2 bin 400 metre bağlantı yolu yer almaktadır.  Kızılcahamam’ı, Çankırı’nın Çerkeş İlçesi’ne ve D-100 Devlet Yolu’na bağlayan tünelimiz ile birlikte 6 kilometrelik mevcut güzergâh, 2 bin 71 metre olarak inşa ettiğimiz tünelimizin hizmete girmesiyle birlikte, 2,4 kilometre kısalarak, 3,6 kilometreye inmiştir. Yolumuzun kısalması ve konforlu hale gelmesiyle taşımacılık sektörümüz de verimli, tasarruflu bir çözüme ulaşmış olacaktır.  Açılışını yaptığımız yol ve tünellerimiz sayesinde; bu hattaki seyahat süresi, 15 dakikadan 3 dakikaya inecektir. Yatırımlarımıza eklediğimiz Kızılcahamam-Çerkeş yolu ve Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli, özellikle ağır tonajlı araçların geçişinde yaşanan yoğunluktan kaynaklanan can ve mal kayıplarını en aza indirecektir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner28
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5