english german arabic turkish

banner9

banner8

banner12

Kılıçdaroğlu: Avrupa’nın en büyük kara para aklayan ülkelerinin başında Türkiye geliyor

banner11

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

TÜRKİYE 29.06.2021, 15:39 Pelin Su Tamer
18
Kılıçdaroğlu: Avrupa’nın en büyük kara para aklayan ülkelerinin başında Türkiye geliyor
banner24

CHP lideri, "Kısa çalışma ödeneği 456 gün ve işsizlik aylığı 433 gün sürdü. Bu ayın sonunda bitmemesi gerekiyor. Sorunlar hala devam ediyor. Bu uygulamayı sürdürmek gerekiyor. Eğer bunları keserseniz işsizlik patlar" dedi.

İşsizlikle mücadele konusunda açıklama yapan Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda, "Bütün sağlık kadrosunda atamaları yapacağız, atama bekleyen öğretmenlerin tamamının atamasını yapacağız" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, öğretmenlerin atama konusundaki talepleri üzerine, "Hiç açık yok tam aksine fazlalık var" sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'a göre öğretmen açığı yok. Sarayda öğretmen açığı yok. Herkesin durumu çok iyi. 3-4-5 yerden maaş alıyorlar" ifadelerini kullandı.

"Biz inançların siyasete alet edilmesini istemeyiz" ifadelerini kullanan CHP lideri, "Mısır'daki siyasi idamlar doğru değil. Başbakan astık, bakanlar idam edildi, gencecik evlatlarımızı ölüme yolladık. Ne oldu, hepimiz üzülüyoruz. Astığımız insanlar için havalimanlarına, üniversitelere isimlerini veriyoruz. Siyasi idamlara karşı çıktık, çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

ERZURUM TEMASLARI

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "21-22 Haziran tarihlerinde 37 milletvekili, toplam 55 CHP'li Erzurum'a çıkarma yaptı. Uzun yıllardır Erzurum'dan CHP milletvekili çıkaramıyoruz. Gittik, oturduk dinledik mi? Gitmedik. Bütün ilçelerini arkadaşlarımız gezdi. 'Yardımlar kesilir mi' diye bir endişe var. İhtiyaç sahibi kardeşim, yardımlar kesilmeyecek tam tersine yardımlar artacak. CHP'li belediyelere bak, kesildi mi, tam tersine arttı" diye konuştu. Kılıçdaroğlu "Giden arkadaşların verdiği raporlar hiç iç açıcı değil. İşsizlik kol geziyor. Bundan sonra Erzurum'a yine gideceğiz" dedi.

"DEVLETİ KAYITDIŞINA ÇIKARIYORLAR"

"Devletin iyi yönetilmediği hepimiz iyi biliyoruz" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Saray, 'ben devletim' diyor. Devlet dediğiniz kurum yıpranmaya ve çürümeye başladı. Ekonomi ve hukukta devlet kayıt dışına çıkmaya başladı. Önce bütün bakanlıklarda teftiş kurullarını kapattılar. Niçin? Bir yerde yolsuzluk varsa bakan 'inceleyin' diyecekti. Gerek yok bunlara dediler. Ekonomide kayıt dışılığın altyapısını oluşturdular. Devlette liyakati da tamamen kaldırdılar. Yandaşları getirdiler. Bürokrasiyi robotlaştırdılar. O kadar farklı bir tabloyla karşılaştık ki, bakanların önünde, milletvekillerinin önünde, valinin önünde, belediye başkanının önünde rüşvet tartışması yapıldı Serik'te. Devleti kayıt dışına çıkarıyorlar. Savcı ne yaptı? 'Bu parayı kim aldı' diyen bir savcı çıktı mı? Türkiye şu anda Avrupa'nın en büyük kara para aklayıcısı ülkelerinden biridir. Böyle bir rezaleti Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç görülmemişti. Uyuşturucu, kara para, kadın ticareti ne kadar iş varsa kabul ettiler. Haramla besleniyorlar, helali kabul edemiyorlar. Ekonomiyi kayıtdışına çıkardılar, hukuku da kayıtdışına çıkardılar. Bu paralar nereye gidiyor, kim alıyor bu paraları? Neden saray ve beslemeleri sessiz kalıyor; beslendikleri için. Bugün Türkiye'de rüşvetsiz iş yapmak mümkün değil. Devletle muhatap olduğun andan itibaren rüşvetsiz iş yapmanın mümkün olmadığını görüyoruz.

Eskiden Devlet Planlama Teşkilatı diye bir kurum vardı, yatırımların öncelikleri belirlenirdi. Ekonomi kayıt dışına çıktıktan sonra, hukuk da askıya alındıktan sonra devletin bütün yatırımlarını 5'li çete belirliyor. Devletin bütün büyük yatırımlarını 5'li çete sarayın desteğiyle yapıyor. Buna da Cumhuriyet tarihinde ilk kez tanık oluyoruz. Kime hangi rantlar, garantiler verilecek bütün bunların tamamı kapalı, kimse bilmiyor. Ekonomi kayıt dışında. Garantileri de kimse bilmiyor. Havuz medyası kayıt dışı tirajlarla devleti soymaya devam ediyor. Onlar da verilen bu rüşvete ortaktır. Böyle bir rezaleti Türkiye hiç yaşamadı.

Kayıt dışının en temel özelliği nedir? Kayda alınmamasıdır. Bunun önüne nasıl geçilir; devletin şeffaf olmasıyla öne geçilir. Devleti yöneten siyasi parti diyecek ki, '83 milyon vergi veriyor, bu vergileri şuralara harcadım' diyecek. En tipik örneği; en güçlü kurumlarımızdan birisi olan ve şimdi şamar oğlanına dönen Merkez Bankası. Kanuna aykırı yetkiyi aldılar, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na verdiler, damat-kayınpeder 128 milyar doları buharlaştırdı. Devleti yöneten kişiler kendileri, aileleri ve yakınlarıyla topluma örnek olmak zorundadır. İsraftan kaçınacaksın. Herkesten önce sen vergini ödeyeceksin. AK Partili ve MHP'li kardeşlerime seslenmek isterim; siz de vergi veriyorsunuz. Nasıl oluyor da Erdoğan ve ailesi yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vergi vermemek için sahte şirket kuruyorlar. Devleti soyulacak bir organ gibi görüp önemli rakamları kayıtdışına almak ne kadar doğrudur? Bir devlet nasıl bu hale gelir?

10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ TARTIŞMASI

Kayıtdışı büyüdüğü zaman, rüşvetler de büyür. Rüşveti kamu görevlisi alır. Devletin İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu devletin televizyonuna çıkıp, 'Her ay bir siyasetçiye 10 bin dolar ödeniyor' dedi. Erdoğan ne dedi? Tık çıkmadı. Hala rüşveti savunana oy vermeye devam edecek miyiz? Kendi vicdanınıza sorun. Devleti soyulacak bir organ haline getiren bir siyasi anlayışa oy verecek misiniz? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bütün yolsuzlukların ilkini yaşıyoruz. Daha neler çıkacak bilmiyorum."

CHP lideri, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını eleştirirken, "Ekonomi kayıt dışına çıkınca, siyasi otorite rüşvetten beslenince vatandaşa para kalmıyor. Nasıl maaşlara zam yapacaklar? TÜİK devreye girsin, enflasyonu küçük bir rakam olarak yayınlıyorlar. İşçinin, memurun, emeklinin parasını çalıyorlar. 5'li çete başta olmak üzere kendi takımlarına veriyorlar. İşçinin, memurun ve emeklinin oturup düşünmesi lazım" ifadelerini kullandı.

"Devlette çürüme başlıyor dedik ya" diye sözlerini sürdüren CHP lideri, "Merkez Bankası gibi, BDDK gibi sözde bağımsız kurumlar. Hepsi bağımlı. Bunların TBMM'ye bilgi vermeleri lazım. Bunlar Meclis'e gelmiyorlar. Parlamentonun bu kadar aşağılandığı dönemi hiç yaşamamıştık. İktidar sahiplerine bakın, Gazi Meclis'e bakın. TBMM Başkanı ne yapıyor? 'Niye bilgi vermiyorsunuz' diyor mu? Erdoğan'dan izin almadan diyemez" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Eğer yargı dik durabilse, hakimler hukukun üstünlüğüne ve vicdanlarına göre karar verebilse bu rezaletler olmaz. Ama öyle bir tablo oluşturdular ki hakim karar verirken saraya bakıyor. Gelen talimata göre karar veriyor. Böylece hukuk da kayıt dışına çıkmış oluyor. Türkiye farklı bir sürecin içine giriyor" dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

"Erdoğan şahsım hükümeti Türkiye'yi felakete sürükleyecektir" diyen CHP lideri şunları söyledi:

"Bu kadar ağır konuşuyorum mahkemeye de vermiyorlar. Hukuk neden hukuk dışına çıkarıldı, devlet neden kayıt dışına çıkarıldı? Erdoğan 'Ben ne Anayasa'ya ne AYM'nin kararına uymuyorum saygı da duymuyorum' diyor. Hukuk, devlet benim diyor. Öyle bir noktadayız ki İstanbul Sözleşmesi, kadına şiddeti engelleyecek sözleşme. Bir gece karar alınmış 'Ben kaldırdım.' Kimsin sen, Meclis'in üzerinde misin? AYM'ye sesleniyorum; anayasaya uyacaksınız o sözleşmeyi tekrar uygulamaya sokacaksınız.

Yolsuzlukları kapatmak için özel çaba harcıyorlar. İBB'de yolsuzluklar var mı, var. İçişleri Bakanı harekete geçti, hepsinin üzeri kapatıldı. Haramzadeyi korumak nedir? Yolsuzlukları yapanı korumak nedir? Bunlarda vicdan, ahlak var mı? Öyle bir rezaletle karşı karşıyayız ki hukuk kalmadı. Mersin Limanı'na kokain gelir, yakalanır dava açan yok. Brezilya'dan İzmit'e kokain gelir dava açan yok. Allah bilir piyasaya sürdüler. Bu tablo karşısında hala adam oturuyor."

"Hükümetin ekonomide ve hukukta kayıtdışına çıkması ne anlama gelir" diye soran Kılıçdaroğlu, "Yönetimin mafyaya teslim olması anlamına gelir. Geldiğimiz nokta budur. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yeraltı dünyası tarafından yönetilmektedir" dedi.

"ADALETİ GETİRECEĞİZ"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bütün mukaddes değerlerimizi tahrip ettiler. Tarihte böyle bir şey hiç görülmemiştir. Önce devlette kirlenme başlıyor. Arkasından çürüme başlıyor. Üçüncü aşama koku başlıyor, sistem kokmaya başlıyor. Onlar kokuyu hissetmiyorlar çünkü onlar lağım çukurundalar. Onlar hissetmiyorlar" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"En son bu ülkenin Anayasa Mahkemesi bile konuşmaya başladı. Devleti hukukun dışına çıkardılar, ekonomiyi hukukun dışına çıkardılar. Mafya siyaseti besler hale geldi. İşsizlik mi var hiç umurlarında değil, ceplerine bakıyorlar. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Bu memleket çok badireyi atlattı. İktidar olduğumuzda bu memlekete gerçek anlamda adaleti getireceğim. Kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getirmezsem bana da Kemal Kılıçdaroğlu demesinler. Ben devr-i sabık yaratma anlayışında değilim. Önceliğimiz bu memlekete adaleti getirmek."

KANAL İSTANBUL TEPKİSİ: SÖKE SÖKE ALACAĞIZ

"Belediyeler ihaleleri canlı yayınlasın diye talimat veriyor" diyen CHP lideri, "Sen küpünü doldurdun tabi. Sen niye yayınlamıyorsun. Sözde yaranacak. Rüşvetten, yolsuzluktan beslenenler adaleti getiremezler" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu Kanal İstanbul projesi hakkında şunları söyledi:

"Yerli ve milli diye geçinenler egemen güçlerin taşeronluğunu yapmaya başladılar. Dış güçlerin temsilcisi Erdoğan. Söke söke alacağım. Bir müteahhitlere sesleniyorum, bu işe giren müteaahhit kendisini unutsun. Bankalara söylüyorum, bu işe kredi veren unutsun kendisini. Bürokratlara söylüyorum, imza atanların burnundan fitil fitil getireceğim. Tank-palet fabrikasını söke söke Katarlılardan alıp şanlı ordumuza vereceğiz. Söke söke Süleyman Şah Türbesi'ni vatan toprağına götüreceğim. (Ziraat Bankası'nın Doğan Medya'nın alımı için Demirören'e verdiği kredi) 750 milyon doları alacağım, çiftçiye vereceğim. Türk Telekom'u aldılar birilerine verdiler, binalarını arsalarını sattılar zararını bize bıraktılar. O Hariri ailesinden bütün parayı alacağım."

BAHÇELİ’YE YANIT

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin üniversite sınavlarının kaldırılması çağrısına yanıt veren CHP lideri, "Sayın Bahçeli demiş ki, 'Siyasi muhataplarımıza çağrıdır; gelin bu üniversite sınavlarını kaldıralım.' Bahçeli'ye bir iyi bir kötü haberim var. İyi haber, üniversite sınavları kaldırıldı, kötü haberim bizim çocuklarımız için değil" dedi.

Yorumlar (0)
banner28
banner13
Günün Anketi Tümü
Z kuşağı yanıtlıyor: Türkiye'de Kurulacak olan 67. hükümette, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna ve iktidara kim geçmelidir?
Z kuşağı yanıtlıyor: Türkiye'de Kurulacak olan 67. hükümette, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna ve iktidara kim geçmelidir?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 18 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6
banner5