english german arabic turkish

banner20

banner37

banner19

banner38

banner12

Ersan Saner:Gençliğe yatırım,geleceğe yatırımdır

banner11

İskele Evkaf Türk Maarif Koleji'nin açılış töreni gerçekleştirildi....

KIBRIS 04.09.2021, 23:00 ALP ERMIYA
107
Ersan Saner:Gençliğe yatırım,geleceğe yatırımdır
banner24

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Kıbrıs Vakıflar İdaresi arasında imzalanan protokol çerçevesinde Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından yapımı tamamlanan İskele Evkaf Türk Maarif Koleji’nin açılış töreni dün gerçekleştirildi. 

Açılışa, Başbakan Ersan Saner, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Durali Elal, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’in yanı sıra bazı milletvekilleri, bakanlık müsteşarları, müdürleri, kurum temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Ardından konuşmalara geçildi.

Başbakan Ersan Saner törende yaptığı konuşmada, çok güzel ve gurur verici bir eseri eğitim hayatına kazandırmak için toplandıklarını belirterek, eserin hayata geçmesine koyan herkesi kutladı.
2010 yılında Nazım Çavuşoğlu eğitim bakanı iken, kendisinin de ulaştırma bakanı olduğunu hatırlatan Saner, dönemin Başbakanı daha sonra Cumhurbaşkanı olan Derviş Eroğlu ve dönemin Başbaşkanı İrsen Küçük'ün İskele bölgesi için çok ciddi projeler ürettiğini kaydetti.

İskele'de Türk Maarif Koleji'nin İskele Bekirpaşa Lisesi bünyesinde eğitime başladığına değinen Saner, Gazimağusa'da da Türk Maarif Koleji'nin yolculuğuna Namık Kemal Lisesi bünyesinde başladığını ifade etti. 
Bölgeye yapılan altyapı yatırımlarının o dönemlere rastladığını kaydeden Saner, KKTC'deki yaşam kalitesini artırmak için ortaya konulan projelere Nazım Çavuşoğlu'nun da dönemin İskele milletvekili olarak katkı yaptığını ifade ederek, "Bugün ortaya koyduğu vizyon okul olarak karşımıza çıkmıştır" dedi.

Bu işin takım işi olduğunu vurgulayan Başbakan Saner, Çavuşoğlu'nun taşıdığı bayrağı daha sonraki bakanlar ve bugün Olgun Amcaoğlu'nun devraldığını dile getirerek, Amcaoğlu'nun döneminde okulun İskele halkının hizmetine sunulduğunu söyledi.

"51 öğretmen, 326 öğrencisiyle 2021-2022 eğitim yılında bu nadide tesiste öğrenci olmak benim de hayalim olurdu" diyen Saner, okulun çok güzel dizayn edildiğini ve eğitim alırken içinde olmaktan gurur duyulan bir eser olduğunu belirtti.

1571 yılında Osmanlı'nın torunları olarak adaya gelip yerleşilen günden itibaren kurulan vakıfların bugün hala ülkeyi geleceğe taşımak ve manevi değerlerin güçlenmesi adına çalışmalar yaptığının altını çizen Başbakan Saner, "Birçok eserin hayata kazandırılmasında büyük rol oynuyorlar" dedi.

Son dönemde özellikle 2021-2022 yılları arasında eğitime gerek devlet, gerek özel sektör gerekse kurumların desteğiyle kazandırılan eğitim yapıtlarında rekora doğru koşulduğunu belirten Başbakan Saner, Kıbrıs'ta Türk idaresi altında tekrardan Evkaf'ın kurulmasını sağlayan Dr. Fazıl Küçük'e teşekkürlerini sundu.

Gençliğe yatırımın, geleceğe yatırım olduğunu vurgulayan Başbakan Saner, okulun yapımına katkı koyan ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederek, okulun tüm KKTC halkına hayırlı olmasını temenni etti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu da, okulun binasının bir takım işi ve takım çalışmasının ürünü olduğunu vurgulayarak, "Bu, ülkenin geleceğinde eğitimin ne kadar önemli olduğunun açık bir göstergesidir" dedi.

Eğitim bakanı olduktan sonra İskele'deki bu yatırımın yanına nicelerinin katılması gerektiği konusunda belediyenin katkıları olduğunu dile getiren Amcaoğlu, 500 kişilik Yakın Doğu ailesinin temellerini attığı ve Şubat'ta kapılarını açacak ikokul inşaatının süratle devam ettiğini bildirdi. Amcaoğlu, İskele Meslek Lisesi'ndeki 500 metre karelik turizm uygulamalı derslerin verilebileceği, beldenin en büyük ihtiyacı olan yatırımın belediyenin ve özel şirketin katkılarıyla devam ettiğini de söyledi. 

"Bayrağı devraldık" diyen Bakan Amcaoğlu, Aralık ayında bayrağı devralırken Maliye Bakanlığı döneminde son 10 yıl için aktarılan 45 milyonun, yatırıma, okula, öğrencilerin ve Kıbrıs Türkü'nün varlığının geleceğine dair atılacak adımlarda çok önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

Son 10 yılda yapılan yatırımların fersah fersah fazlasıyla, 16 okul, Ziyamet ve Yeşilyurt'ta özel eğitim merkezleri toplamda 8 bin öğrenciye mukabil edecek bir altyapının hayata geçmesini ilmek ilmek ördüklerinin altını çizen Amcaoğlu, ülkedeki eğitimin çağdaş koşullarda 25 kişilik sınıflarda dünya standartlarında yapılabilmesi için hiç usanmadan çalıştıklarını kaydetti. 

"16 OKUL VE 2 ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ 1 YIL İÇİNDE EĞİTİME SUNULACAK"

Bunun bir takım işi olduğunu yineleyen Amcaoğlu, Kıbrıs Türk halkının en büyük özelliğinin toplumsal dayanışma olduğunu ifade etti. Çocuklar için fırsat eşitliği adına adımlar attıklarını dile getiren Amcaoğlu, kısmetse 13-14 Eylül'de öğrencilerin öğretmenlerle buluşacağını söyledi. Bu yıl ilköğretimden meslek liselerine kadar 9 okulun çocukların eğitimine sunulduğunu belirten Amcaoğlu, devamında 16 okul ve 2 özel eğitim merkezinin 1 yıl içinde eğitime sunulacağını bildirdi.

İskele bölgesinde ortaokul inşaatının yerinin teslim edilmek üzere hazır olduğunu da ifade eden Amcaoğlu, Lefkoşa'da çok yakında bir meslek lisesinin adımlarının da atılacağını belirtti. "Durmak yok" diyen Amcaoğlu, "Çocuklar için atılacak adımların harfiyen atılacağından kimsenin zerre şüphesi olmasın" vurgusu yaptı. Amcaoğlu, son olarak yatırıma katkı koyan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, kendisi için öğretmen olarak duygusal, bölgenin vekili olarak gururlu bir gün olduğunu ifade ederek, hükümetin bir bakanı olarak da halka fırsat eşitliği tanımanın büyük bir gururunu yaşadığını kaydetti.

Atalarımızı anan Çavuşoğlu, "Bu topraklarda 450 sene Türklüğü ve islamiyeti birlikte taşıdık" dedi. Okulun bir hayal olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, birçok vizyon engeli olmasına rağmen hayallerini hedef yaptıklarını ve hedefi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

İlk eğitim bakanı olduğu dönemde okulun müjdesini verdiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, bunun için 10 yıl mücadele verdiklerini söyledi. Okulun hayata geçmesinin Kıbrıs Türk halkının her zaman büyük işleri başarmak için çıktığı imc usulü yolculuğun ortak başarısı olduğunu belirten Çavuşoğlu, okulun geleceğe insanlar yetiştireceğine dikkat çekerek, milli ve manevi değerlere çok özen gösterileceğinden şüphesi olmadığını söyledi.

Yüzyıllar önce vakıflara katkı koyanları belki burada tanıyan olmadığını ancak onların vatan sevgisini geleceğe taşıyacak öğretmenlerin, öğrencilerin burada olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, geçmiş nesillerin şu anda yapılan yatırımlara katkı koyduğunu anlattı. 

"Biz bu topraklarda varız, var olmaya devam edeceğiz. Türklüğümüzle, müslümanlığımızla, kültürümüzle, geleneğimizle, göreneğimizle... Bizi, biz yapan değerlerle devam edeceğiz bu yola" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, okulun yapımında emeği geçen herkesi sevgi ve saygıyla selamladı.

"TARİHTE 10 TANE OKULUN 1 YILDA YAPILDIĞI BÖYLE BİR DÖNEM YOK"

Eğitim bakanlığı döneminde kendisini ziyaret eden Esin nenenin yaklaşık 12 milyona okul yaptırdığını, gelecek öğretim yılında okulun hizmete gireceğini açıklayan Bakan Çavuşoğlu, Vedat Ertekin'in yanı sıra Yakın Doğu ailesinin de 6 tane okul yaptırdığını aktardı. Çavuşoğlu,"Tarihte 10 tane okulun 1 yılda yapıldığı, böyle bir dönem yok" vurgusu yaptı.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Durali Elal de, Vakıflar Örgütü'nün tarihinden bahsederek, 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Kıbrıs'ı feth ettiği zaman okul, cami, su kemeri, çeşmeler yaptığını, faaliyetleri sürdürecek öğretmenlerin, imamların ve diğer görevlilerin maaşlarını ödemek, fakir fukaranın ihtiyaçlarının karşılamak ve açları doyurmak üzere Evkaf'ı kurduğunu anlattı.

Evkaf'ın Kıbrıs'ın İngiliz yönetimine geçmesiyle görevini yapamadığını, 15 Nisan 1956'da Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarının çabalarıyla asli görevini yerine getirmeye başladığını dile getiren Elal, Vakıflar Örgütü'nün cumhuriyet tarihiyle hizmetlerini artırarak, sürdürmeyi görev bildiğini dile getirdi. Elal, Vakıflar Örgütü'nün inşaatını tamamladığı ve eğitime hazır hale getirdiği İskele Evkaf Türk Maarif Koleji binasını devrederek, asli görevlerinden bir tanesini yerine getirmenin hazzını yaşadığını belirtti. Vakıf yöneticileri ve çalışanları olarak mutluluklarını dile getiren Elal, eğitim kurumundan ülkeye yakışacak yöneticiler ve örnek bilim insanları yetişmesini temenni etti.

İBRAHİM BENTER

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter de, çok mutlu olduklarını belirterek, çocukların okulda kaliteli ve çağdaş eğitim almasını, milli ve manevi değerleri de öğrenerek, topluma faydalı insanlar olarak yetişmelerini temenni etti.

Binanın yapılması için Vakıflar İdaresi'nin 8 Milyon TL'lik katkı yaptığını aktaran Benter, bu paranın nereden geldiğinin sorulması gerektiğini ifade etti. Benter, vakıflara katkı yapan ataların isimlerini sayarak, yüzyıllar önce nene ve dedelerin vakıfları kurarak, hayır işlerinin yapılmasını sağladığını anlattı. Mallarını vakfetmiş neneler ve dedeler sayesinde hala bugün böyle güzel işler yapılabildiğini aktaran Benter, kendilerinin sorumluluğunun vakıflardan gelen katkıları doğru kullanmak olduğunu kaydetti.

Atalarının feth ettikleri yerlerde ilk olarak vakıfları kurduğunu dile getiren Benter, bunun atalarının gittikleri yerleri sömürmek için gitmediğini gösterdiğini kaydetti. Kapalı Maraş'ta takriben 5 bin dönüm arazinin ataları tarafından vakfedildiğini ve 300 yıl arazilerin kiralandığını,o kiralarla hayır işleri yapıldığını dile getiren Benter, şunları kaydetti:

"Rum, İngiliz, Türk herkes Kapalı Maraş'ın 300 yıl vakıf malı olduğunu kabul ediyor. Evraklar belli... Ama nedir ? Adamın biri çıkıyor ve diyor ki evet vakıf malıydı bu ama şimdi benim malım oldu, ben de içine otel yapacağım ve zengin olayım. Dünyanın neresinde bir vakıf malı, vakıf olmaktan çıkarılacak ve verilecek adamın birine alsın içine otel yapsın veya resturant yapsın da zengin olsun... Vakıf hukuku, İngiliz hukuku, uluslararası hukuk, bir vakıf malının vakıf malı olmaktan çıkarılarak, kişilerin üzerine geçmesine müsaade etmez. Burada da, dünyanın hiçbir yerinde de..." 

Her sene bir okul binası, hastane binası, spor tesisi yapma ümidini dile getiren İbrahim Benter, iyilik medeniyetinin devam ettirilebilmesi için çocuklara değerlerin aktarılmasının önemini belirtti. Benter, müfredatın içinde milli ve manevi değerlerin olması, çocukların tarihi bilmesi gerektiğini kaydetti.

HASAN SADIKOĞLU

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da, yıllardır hayalini kurdukları, el birliği, güç birliği yaparak, geçen yıl Ağustos ayında temelini attıklarını okul binasının açılışı için toplandıklarını belirtti.
Gururlu olduklarını, bunun için yıllarca mücadele ettiklerini ve başardıklarını dile getiren Sadıkoğlu, İskele Evkaf Türk Maarif Koleji'nin çocukların eğitimine ve geleceğine çok önemli katkı yapacağı gibi, İskele'ye de değer katacağını söyledi.

İskele'de kolej açılmasının geçmişine de değinen Sadıkoğlu, "Bu süreçte kolej binasını kazandırmak için mücadeleler verdik. Belediye olarak kolej binamızın projesini çizdirerek, katkı koyduk" dedi. Hasan Sadıkoğlu, binanın yapımına katkı koyan herkese teşekkür etti.

BETÜL YIKICI

İskele Evkaf Türk Maarif Koleji Müdürü Betül Yıkıcı da, binada, 2021-2022 öğretim yılında 3 idareci, 51 öğretmen ve 326 öğrencinin eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunacağını belirterek, okulda kolej programı yanında IGCSE programı olmak üzere 2 eğitim programının uygulandığını ifade etti. Yıkıcı, okulda 13 derslik, kafetarya, dil odası ve bilişim teknolojileri odası bulunduğunu kaydetti. 

Okulun hayata geçirilmesine katkı koyanlara teşekkür eden Yıkıcı, yeni binanın başta öğrenciler olmak üzere herkese hayırlı olmasını diledi.

Törende Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Amcaoğlu, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter ve Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Durali Elal'a teşekkür plaketi takdim etti.

Konuşmaların ardından protokolün katılımıyla okulun açılış kurdelesi kesildi.

Yorumlar (0)
banner1
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5