english german arabic turkish

banner20

banner37

banner8

banner38

banner12

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa İlçesi 7. Olağan kongresi yapıldı.

banner11

TDP Lefkoşa İlçesi 7. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

KIBRIS 05.09.2021, 16:00 ALP ERMIYA
93
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa İlçesi 7. Olağan kongresi yapıldı.
banner24

EVRİM HINÇAL BAŞKANLIĞA GETİRİLDİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa İlçesi 7. Olağan kongresi yapıldı. Açılış, Divanın oluşumu, İlçe Başkanı Doğa Yalçın, Genel Sekreter Halil Hızal ile Genel Başkan Cemal Özyiğit’in konuşması ile devam eden kongrede, faaliyet ve mali rapor oybirliği ile onaylandı. Kongre, seçimler bölümünün ardından, dilek ve temenniler ile sona erdi.

Kongrede TDP Lefkoşa İlçe Başkanlığına Evrim Hınçal seçilirken, İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Yusuf Osman, Hüseyin Malyalı, Kerime Kasımoğlu Pere, Hasan Burgaç, Hakkı Gürcan, Ayşe Kişmir, Taşer Aşkın, Özmen Birinci. Denetleme Kurulu: Hüseyin Harmancı, Tezcan Dereli, Mustafa Özkılıç. Kongrede ayrıca Lefkoşa İlçesi Gençlik Örgütü Başkanlığına Ezgi Özyiğit seçilirken Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Sude Koç, Ali Çakmak, Dalya Karkın, Serat Beyit Özcevher.

-CEMAL ÖZYİĞİT-

          TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Yoldaşlarım, mücadele arkadaşlarım hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum’ diyerek başladığı konuşmasında, sosyal demokrat çatı altında bugüne kadar görev yapan tüm kişilere teşekkürlerini ileterek, yeni seçilecek kişilere başarılar diledi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi ile birlikte yeni bir döneme girildiğini, bugünün ve gelecek planlamalarının da yeni duruma göre yapılması gerektiğini belirten Özyiğit, “Ülke olarak biz de her anlamda yeni bir yapılanmaya gitmeliyiz, bu kaçınılmaz bir gerekliliktir. Ancak bunu yaparken de bir hususa özellikle dikkat etmeliyiz. Bu ülke bizim, bu ülkede söz yetki karar da bizim olmalı, karar mekanizmaları bizim kontrolümüzde olmalı. Bundan asla taviz vermemeliyiz” dedi.  

“Halka Karşı Saygısızlık Yapıyorlar”

UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin böyle bir gailesi olmadığını, dahası müdahaleleri davet eder bir yapıda olduklarını, hatta daha da ileri giderek tüm yetki ve sorumluluklarını devrettiklerini belirten Özyiğit,  “Müdahalelerle kurulan bu yapının önceliği toplum değil, önlerine konulan istekleri yerine getirmektir. Bunu da hiç çekinmeden yapıyorlar, ama bilsinler ki bu şekilde davranarak halka karşı büyük saygısızlık yapıyorlar” dedi.

“Kurultay Uğruna Ülkeyi Felakete Sürüklüyor”

TDP Başkanı Özyiğit, halkın fakirleşmesine, işsizliğin artmasına, esnafın batma noktasına gelmesine neden olan hükümetin kamu maliyesini düzeltme bahanesiyle tüm toplumun sağlığını riske attığını belirterek, “Kurultay uğruna ülkeyi felakete sürüklüyor” dedi. İş bilmezlik ve sorumsuzluk nedeniyle testler konusunda tam bir kaos yaratıldığını, test sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Özyiğit, “Test sayısı düşmesine rağmen vaka sayısı aynı oranda seyretmektedir. Bu da bulaşın hızla arttığını göstermektedir. Böylesi bir durumda testleri artırmak gerekirken azalmasına neden olan hükümet toplum sağlığını riske atmıştır. Bu şekilde salgın daha da yaygınlaşacak. Herkesin gördüğünü hükümet edenler göremiyor mu, yoksa tek dertleri koltuk mu” diye konuştu.

“Tehlike Çanları Artık Daha Güçlü Çalıyor”

Vakaların yüksek rakamlarda seyrettiğini, ölümlerin arttığını, mevcut kapasitenin artık zorlandığını belirten Özyiğit, “Tehlike çanları artık daha güçlü çalıyor. Buna rağmen öncelikleri halen atamalar ve kurultay. Bu şekilde hem topluma hem ülkeye zarar veriyorlar” dedi.

-HALİL HIZAL-

TDP Genel Sekreteri Halil Hızal, gerek ülke gerekse de dünya olarak çok zor bir dönemden geçildiğini, dünyanın bir anlamda yeniden kurgulandığını ve yapılandırıldığını belirterek, bunda pandemi sürecinin de büyük etkileri olduğuna dikkat çekti. Afganistan’da son dönemde yaşanan gelişmelere atıfta bulunarak yaşanan dramlara vurgu yapan Hızal, Afganistan, Pakistan, Irak, Mısır, Ukrayna ve Türkiye ekseninde yaşanacak değişimlerin Kıbrıs’ı da etkileyeceğini vurguladı.

          Ülke olarak bizim de Pandemi ile birlikte ortaya çıkan duruma yönelik planlama yapmamız gerektiğini belirten Hızal, “Bizi yönetenlerin, değil uzun vadeli planlama yapmak, maalesef günlük planlamaları bile yok” dedi. Pandemi başta olmak üzere ülkenin her anlamda kötü yönetildiğini belirten Hızal, vakalar bu kadar artmışken hükümet tarafından test konusunda yaratılan kaosun tehlikeler içerdiğini, toplum sağlığının ciddi bir risk altına sokulduğunu belirtti. 

          Ülkenin bireysel değil toplumsal düşünen, kendi geleceğini değil ülke ve halkının geleceğini önemseyen yönetimlere ihtiyacı olduğunu belirten Hızal, “Sosyal demokrasinin önemi böylesi dönemlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyal demokrat yapılar ne kadar güçlü olursa, çağdaşlık, demokrasi, eşitlik ve adalet de o topraklarda o oranda güçlenir ve yerleşir” dedi. Sosyal demokrat politikaların hakim kılınması için TDP’ye büyük bir sorumluluk düştüğünü, TDP’de de bu vizyona sahip insanların olduğunu belirten Hızal, bıkmadan, usanmadan çalışmaya, ülkeyi ve toplumu daha ileri götürecek politikaları üretmeye devam edeceklerini ifade etti. 

-EVRİM HINÇAL-

TDP Lefkoşa İlçe Başkanlığına seçilen Evrim Hınçal da göreve getirilmesine destek veren herkese teşekkür etti. Göreve geldikleri dönemin büyük sorumlulukları da beraberinde getirdiğini belirten Hınçal, pandemi şartları bir yana, beceriksizlikleri ile toplumsal kargaşaya neden olan azınlık hükümetinin bu topraklara verdiği hasarlara karşı olan mücadele ile yaklaşmakta olan iki önemli seçime yönelik ciddi bir çalışma temposuna gireceklerini belirtti.

İnsanımızın günden güne fakirleştiği, ülkemizin her geçen gün daha da kötü yönetildiği, toplumun uluslararası yalnızlığa itildiği bir dönem yaşandığını belirten Hınçal, “Bir toplum o günkü yönetimlerin başarısızlığı sonucu ekonomik anlamda geriye gidebilir, yalnızlaşabilir, ama hiçbir toplum kendi iradesinin üzerinde başka bir irade ile yönetilemez, yönetilmemelidir” dedi. Bu kötü yönetim şeklinden ve halkımızın özgüveni üstünde oynanan oyunlardan kurtularak, hak ettiğimiz gibi bir yaşam sürmek için geleneklerinden gelen mücadele ruhuyla çok çalışacaklarını belirten Hınçal, “En büyük ödevimiz irademizi geri almak ve yapısal sorunlara karşı çözüm önerilerimizi halkımızla sürekli paylaşmak olacak” dedi.

Hınçal açıklamasında ayrıca şunları kaydetti: “ Siyasi geleneğimizin köklerini unutmadan, bu ülkede insanca ve onurlu bir yaşam için uğraşan herkesle bu yolu yürüyeceğiz. Bizler haktan, adaletten, eşitlikten taraf olalı on yıllar oldu. Bizler bu ülkede ırkçılığa, ötekileştirmeye, baskıcı zihniyete, bey idaresine karşı duralı on yıllar oldu. Yolumuz çetin ve zorlu ama her zorluğun üstesinden gelebilecek kararlılık, dinamizm, ortak akıl ve sarsılmaz birlikteliğe sahibiz”.

-DOĞA YALÇIN-

Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini devreden Doğa Yalçın da konuşmasında, içinde bulunulan dönemde birlikte mücadelenin önemine vurgu yaparak, mevcut sorunları aşarak, daha iyi daha refah daha yaşanası bir yapı yaratmanın yolunun bundan geçtiğini kaydetti.

          Olumsuzluklardan ve ‘bir şey olmaz’ anlayışından kurtularak ve en önemlisi halk olarak gücümüzün farkına vararak hareket edilmesi halinde birçok şeyin başarılacağına inanç belirten Yalçın, TDP’nin bu konuda öncülük yapabileceğini ifade etti.

          TDP’de çok ciddi kadroların bulunduğunu,  gençlerin de en kıymetli hazineleri ve gelecek adına umutları olduğunu belirten Yalçın, “Bu ülkede sosyal demokrat politikalara inanan, destek veren büyük bir kitle vardır. Yeter ki onlara ulaşalım, dinleyelim, anlayalım ve anlatalım. Halkımızla birlikte kararlılıkla mücadele edersek özlenen yarınlar yakındır. Buna emin olun ki tarihi bir daha yazacağız. Yaşasın emekçilerin en büyük kazanımı, Yaşasın umudun gücü, yarının gücü, halkın gücü” diyerek sözlerini tamamladı.

-EZGİ ÖZYİĞİT-

TDP Lefkoşa İlçesi Gençlik Örgütü Başkanlığına getirilen Ezgi Özyiğit de konuşmasında Gençlik Örgütü olarak yıllar sonra Gençlik Meclisini oluşturduklarını, ayrıca her ilçede de Gençlik Örgütü oluşturmaya başladıklarını belirterek, bu çalışmalar çerçevesinde Lefkoşa örgütünün de oluşturulduğunu kaydetti.

Son dönemlerde ülkenin her yanından TDP Gençlik Örgütüne yeni katılım olduğunu ve daha dinamik daha etkin bir yapıya büründüklerini belirten Özyiğit, gerek örgütlenme gerekse de diğer alanlardaki tüm çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini kaydetti.

TDP’nin geleneğinden gelen öğretiyle temel ilkelerinden sapmadan başta gençlik olmak üzere ülke sorunlarına yönelik çözüm önerileri üretmeye, daha yaşanası bir ülke için çalışmaya devam edeceklerini belirten Ezgi Özyiğit, barış, demokrasi, özgürlük, adalet ve emek mücadelesinde ön saflarda mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Yorumlar (0)
banner1
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5