english german arabic turkish

banner20

banner37

banner8

banner38

banner12

Astroloji neden popüler bir tarz olmaya başladı...

banner11

Son zamanlarda çok sayıda kişi, sorularının yanıtlarını yeniden astrolojide aramaya başladı. İnsanları gerçekleri yıldızlarda aramaya iten faktörleri inceledik.

YAŞAM 23.02.2021, 17:40 09.03.2021, 23:08 ALP ERMIYA
50
Astroloji neden popüler bir tarz olmaya başladı...
banner24

Kanada'nın Toronto kentinde yaşayan astrolog Charm Torres, Covid-19 salgınının başlamasıyla birlikte, kendisine başvuranların sayısının arttığını söylüyor. Salgın nedeniyle birebir seans yapmıyor ama yüzlerce müşterisiyle internet üzerinden buluşuyor.

Müşterilerinin çoğu Kuzey Amerika'dan ama kendisinin aslen geldiği Filipinler gibi uzak ülkelerden, çoğu onun gibi "queer Y kuşağı" müşterileri de var.

Kimisi salgında sevdiklerini kaybetmiş. Kimisi eğlence veya restoran sektöründeki işini kaybettiği için yeni bir iş kurmaya çalışıyor. Kimisi ise evde bu kadar boş zamanı nasıl geçireceğini bilemiyor. Ortak yanları bir tür destek, bağ kurma arayışı ve kendini bulma arzusu.

Torres, geçen yıl hayat bir çok alanda salgın yüzünden durma noktasına gelince insanların "Kendi içlerine dönmek, hayatlarını değerlendirmek, aklındakileri toparlamak zorunda kaldıklarını" söylüyor.

Dünyanın dört bir yanında Batı astrolojisine ilgi zaten salgından önceki yıllarda da canlanmaya başlamıştı.

Instagram'daki "meme" hesapları ve Co-Star Sanctuary gibi cep telefonuna indirilebilen astroloji uygulamalarının kamçıladığı bu ilgi ABD'de Trump'ın başkanlığı İngiltere'de Brexit süreci gibi belirsizliklerle de beslenmişti.

Fakat 2020'de astrolojiye ilgi görülmemiş boyutlara ulaştı.

Genç kuşak astrologlar sosyal medyada

Google Trends'e göre (Google aramalarındaki eğilim rakamları) 2020 içinde "doğum haritası" (birth chart) terimi aramaları beş yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve astrolog olarak geçimini temin eden bir çok kişi salgın dolayısıyla ilan edilen kapatma dönemlerinde işlerinin alıp yürüdüğünü söylüyor.

2020 yılında aylık aktif kullanıcı sayısı bakımından en hızlı büyüyen sosyal medya platformu TikTok, Yıldız Burçları diline yeni bir kuşağı taşıdı ve en başarılı astroloji hesaplarını internet fenomenleri haline getirdi.

Sosyal medyada, genç ve çok farklı hayatlardan ve çevrelerden gelen yeni bir öncü astrolog grubu doğdu.

Geçen yıl dünyanın bir çok yerinde sevdiklerini kucaklayamayan, işini kaybeden ve yakınlarına veda eden çok geniş bir kesim için internetin sayılı bir kaç rahatlama kanalından biri olduğu düşünülürse, daha önce astroloji ile ilgilenmemiş bu kadar çok insanın, ileriyi görebilmek için yüzlerini yıldızlara dönmesine belki de çok şaşırmamak lazım.

Charm Torres, "astrolojinin, herkesten ve her şeyden gerçekten koptuğumuz hissettiğimiz bir zamanda, bizi hayata ve bizden daha büyük bir şeye bağlayabilen bir yönü var" diyor.

Yine de son bir yıl içinde büyüyen ilginin arkasında bu "her şeyden ve herkesten kopuş"un rolü olsa da teknolojik buluşlar ve yeni kuşakların (Z kuşağı) değişen inanç dünyasının da bu patlamanın arka planını çok daha önceden oluşturduğunu not etmek gerekiyor.

Ne bilim ne de din

Piyasa araştırma şirketi IBISWorld, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde "medyumluk sektörünün" (falcılık, Tarot kartı okuma ve astrologları içeren sektör) yarattığı toplam geliri 2,2 milyar dolar olarak tahmin etmişti. Fakat geçen yıl bu alana ilgide meydana gelen patlamayla 2020 yılında bu rakamın çok daha yüksek olduğu söylenebilir.

Takipçileri açısından ise astrolojinin bir kriz döneminde ana akımlaşması çok anlaşılır bir şey.

New York City'den, 28 yaşındaki yazar Caroline Goldstein "İnsanlar umarsızca bu durumu anlamlandırmaya ve çıkış yollarını bulmaya çalışıyorlar. Astroloji gezegenlerin döngülerini takip eder, dolayısıyla astrolojiye baktığınızda geçmişte bazı şeylerin tekrarlandığını görürsünüz. Şu anda yaşanan her şeyin geçmişte yaşanmış bir versiyonu vardır. Sanırım bu bende kesinlikle bir rahatlama yaratıyor" diyor.

astroloji

KAYNAK,GETTY IMAGES

Bundan bir kaç yıl önce kendisini bu konuya daha çok vakfetmek isteyen Goldstein, New York'un ünlü astrologlarından ve podcastçı Jeff Hinshaw ile bir doğum haritası yorumlama seansı ayarlamış.

Doğum haritası yorumu astroloji meraklılarının en çok tercih ettiği alanlardan biri. Müşterinin doğum anındaki gökyüzü haritası kullanılarak onun kişiliği, arzuları, hedefleri ve hayattaki yönüyle ilgili olarak bir gazetede yayınlanan gezegen burçlarından çok daha derin okumalar yapılıyor.

"Kovalar iş fırsatlarını kollamalı" ya da "İkizler romantik gerilimlerden kaçınmalı" gibi genel geçer tavsiyeler değil, çok daha bireye özgü ve karmaşık yorumlar, güneş, ay ve yükselen burçlara, ve iç ve dış uzaydaki gezegenlerin konuşlanışlarına referans verilerek anlatılıyor.

Caroline Goldstein doğum haritalarıyla, aslında yıllar öncesinden tek tanrılı dinler dışı inanışlara duyduğu genel ilgi nedeniyle de yönelmiş. Bir çok yaşıtı gibi astrolojinin dünyaya, örgütlü dinlerden farklı ve onlardan çok daha az dogmatik bir gözle bakmanın bir yolu olduğunu düşünmüş.

Goldstein, "Astroloji hiç bir zaman tek doğru olduğunu iddia etmez" diyor ve ekliyor:

"Sadece sizin kendi gerçekliğinizi anlayabileceğiniz bir dil sunar. Yani kitabın kendisi değil onu okuyacağınız dildir."

Kamuoyu araştırma şirketi Pew'nun yoklamalarına göre ABD'li Y kuşağının yüzde 60'dan fazlası "New Age" denebilecek kişisel gelişimci manevi akımlara, düşüncelere inanıyor. Ama kendilerinden önceki kuşaklara göre Tanrı'ya daha az inanıyor ve dine daha az önem veriyorlar.

Kimileri için bu alternatif düşünme biçimleri belki de bu boşluğu doldurmanın bir yolu.

The Astrology Podcast adlı bir podcast yayını yapan Denver, Colorado'dan astrolog Chris Brennan, "Astroloji geleneksel olarak hem bilim hem de Hristiyanlık gibi çoğu ana akım dinin uzağında duran bir alan. Bu da onu toplumsal olarak ne tamamen bilimsel ne tamamen dini olan, garip bir yere koyuyor. Ve bazen de bu iki alan arasında bir köprü bulmak isteyen, ya da her iki alanda. da aradığı cevapları bulamayan insanlara, bir tür faydalı orta yol gibi görünebiliyor" diyor.

Yıldızlarda teselli aramak

Bu bakımdan bir çok meraklısı açısından astrolojiye "inanmak" çok anlamlı bir ifade değil çünkü astrolojiyi bir merak, kendi iç dünyalarına bakmanın bir yolu ve daha büyük bir şeyin parçası olarak bireysel duyguları ve iç kavgalarını bağlamına oturtmanın bir aracı olarak görüyorlar.

Bu yaklaşımla bakıldığında, sevgiliyle yaşanan sorunlar İkizler takım yıldızlarının hareketlerine ya da iş hayatındaki büyük bir değişiklik Satürn döngüsündeki kaçınılmaz yükselişin bir sonucu olarak yorumlanabiliyor.

Londralı psikolog ve internet terapisti Elena Touroni, "Birisi için olan biteni anlamlandırıyor ve bir rahatlama sağlıyorsa, ille de kötü bir şey olarak bakmamalı" diyor.

Tek bir bilgi kaynağına bağımlı hale gelmenin tehlikeli olabileceğini söylese de Touroni, neden bu kadar çok insanın geleneksel danışmanlığın yanı sıra astroloji ve diğer alternatif yardım yollarına başvurduğunu anlıyor.

Touroni, "Belirsizlik, insan deneyiminin bir parçası. Hayatımızdaki bir çok şeyi hiç bir şekilde kontrol edemediğimizi kabullenmek zor olabiliyor. Bir de Covid ve kapatma önlemleri eklenince, bu belirsizlikler olağan düzeyinin çok üzerine çıktı" diyor.

Londra'dan astrolog Honey Astro ise psikoloji ve danışmanlık okuyor. Bunların müşterileriyle ilişki kurma bakımından ona çok yardımcı olduğunu söylüyor.

Astro'nun uzmanlık alanı astrolojideki "12. ev" yani bilinçaltı, hayaller, sezgiler dünyası. Aynı zamanda zihin sağlığı, sevdiklerinden ayrı düşme gibi konulara da değdiği için bu dönemde, görüştüğü insanların "tünelin ucundaki o evde ışık olduğunu" anlatmaya çalışıyor.

"İnsanlar bana, çok gizli ve mahrem konulara girebildiğim için terapi seansına girmiş gibi hissettiklerini söylüyorlar. Ben insanlara güller, gökkuşakları ve benzeri hoş şeyler anlatan astrologlardan değilim. İyi, kötü ve çirkin şeyler hakkında konuşuyorum çünkü müşterinin yıldız haritasıyla ilgili her şeyi bilmesi önemli. Ve onlara belki de hoş olmayan şeylerle baş etmeleri için rehberlik yapıyorum" diyor Honey Astro.

Astro son zamanlarda işlerin iyice açıldığını da anlatıyor. Geçen yılın Nisan ayından bu yana bazen ayda 80 kişiye okuma yaptığını anlatıyor. Bunu hem insanların karantinadan bunalmalarına hem de sosyal medyada astrolojiyle ilgili çok paylaşım yapılmasına bağlıyor.

YouTube ve TikTok üzerinden yayınladığı videoları üzerinde çalışabilmek için bir süredir, bir ayda 12'den fazla doğum haritası (seansı 100 sterlin ücretle) okumamaya karar vermiş.

Jüpiter ve Satürn'ün teknoloji ve işbirliği burcu olan kovayla buluşması ile "2021'in önemli bir kısmının enerjisi iyi" diyor.

Yükselen bir sektör

Astrologların çoğu bu işe para için girmiyorsa da geniş bir takipçi kitlesi oluşan astrologlar becerilerini paraya çevirmenin giderek daha yaratıcı yollarını buluyorlar.

Günümüzün en beğenilen astrologlarından Chani Nicholas, basıldığı hafta 14 bin satan You Were Born for This (Bunun İçin Doğdun) adlı kitabı için hem Netflix'le hem de yeni bir uygulama için anlaşma yaptı.

Nicholas'ın Los Angeles merkezli şirketinde şu anda işlerle baş edebilmek için her biri yılda 100 bin doların üzerinde maaş alan üç ayrı yönetici çalışıyor.

Yakınlarda TikTok'taki en ciddi astrolog ilan edilen Maren Altman 10 ay içerisinde YouTube videolarını bir avuç insanın seyrettiği birinden milyonu aşkın izleyici olan bir fenomene dönüştü.

Salgının ilk aylarında TikTok'a giren Altman'ın viral olan ilk videosu mizahi içerikli "Neden Yıldız Burçlarınızdan Nefret Ediyorum?" idi. Fakat daha sonra Trump'ın yenilgisini ve ABD Başkanlık Seçici Kurulu'nun bileşimini doğru tahmin ederek puanını iyice yükseltti.

Daha da yakınlarda Bitcoin fiyatındaki artışı ve ABD hisse senetleri piyasalarındaki hareketlenmeleri doğru tahmin etti.

Mali astroloji en sevdiği alan ve işini bu alanda geliştirmek istiyor. Halen bir kaç bin müşteriye haftalık ya da aylık abonelik karşılığında tahminlerini yolluyor, paralı kurslar düzenliyor. Müşterilerinin çoğunun 30'lu yaşlarında ve geçmişte astrolojiye ilgi duymuş insanlar olduğunu söylüyor.

Astrolojiye dönen insanlar hayat yeniden bir derece normale döndüğünde hala bu meraklarını sürdürecekler mi bilinmez.

Podcastçı Chris Brennan'ın dediği gibi Batı dünyasında astrolojiye ilgi dalgalar halinde yaşanıyor. 2000'li yılların ortalarında bazı astrologlar artık gençlerin bu alanla ilgilenmediğini söyleyerek kaygılarını dile getiriyordu.

Fakat şimdi sosyal medya algoritmalarının Merkür retrosu içeren meme'leri öne çıkarmasının ve çağdaş yaşamın ruhu besleyecek çok az alternatif sunmasının da katkısıyla astroloji rönesansı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

KaynakBBC

Yorumlar (0)
banner1
banner13
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Türkiye Cumhuriyeti'nde 14 Mayıs 2023'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
banner30
banner29
banner5